Darmowe zdjęcia z sieci. Skąd brać? Jak korzystać?

Nie obejdzie się bez nich status na fanpage’u, wpis na bloga, praca na konkurs i wiele, wiele innych codziennych prac. W czasach kultury obrazu (i wideo) zdjęcia i grafiki, z których możemy korzystać za darmo i swobodnie (np. przerabiając je i łącząc z innymi) są nie do przecenienia.

Na szczęście, takich materiałów jest coraz więcej i coraz łatwiej możemy z nich korzystać. Nie zawsze jednak robimy to zgodnie z warunkami, na których udostępniają je ich autorzy i autorki. Jak i z których serwisów z fotografiami możemy czerpać za darmo, legalnie, i na jakich warunkach? Przegląd poniżej pomoże w szybkim zorientowaniu się, które strony ze zdjęciami i które licencje są odpowiednie dla Ciebie.

Bardzo krótka rada prawna

To, co możemy zrobić z napotkaną w sieci fotografią, zależy od prawa autorskiego. Jeśli chcemy skorzystać z czyjejś pracy publicznie, rozpowszechniając ją na swoim blogu, w książce lub prezentacji potrzebujemy zgody od autora, lub autorki (czyli licencji) lub pewności, że dane zdjęcie nie jest już chronione przez prawa autorskie majątkowe (czyli przeszło do domeny publicznej).

Z utworów chronionych przez prawo autorskie lub anonimowych, o których ochronie nic nie wiemy, możemy korzystać tylko w ramach dozwolonego użytku (np. prywatnie lub cytując je). Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, w jakich sytuacjach można korzystać z utworów chronionych, odwiedź poradnik w serwisie Prawo Kultury.

Wybrałem z dziesiątek serwisów oferujących fotografie i grafiki za darmo kilkanaście i podzieliłem je dla Twojej wygody na 3 grupy:

 • udostępnione przez autorów na mechanizmie Creative Commons Zero, który pozwala na korzystanie z nich w najszerszy możliwy sposób, również komercyjnie i nawet bez konieczności podpisywania autora/autorki, jeśli nie masz takiej możliwości.
 • dostępne w domenie publicznej, czyli takie, do których prawa autorskie majątkowe wygasły z czasem (zwykle 70 lat od śmierci twórcy) lub nigdy nie działały jak w przypadku zdjęć NASA i innych agend federalnych, zwolnionych z ochrony prawnej przez rząd USA,
 • udostępniane na licencjach Creative Commons z różnymi warunkami, które w wersji minimum będą wymagać podania informacji o autorze lub autorce oraz informacji o licencji, za każdym razem, gdy korzystamy ze zdjęcia (licencja Creative Commons Uznanie autorstwa), a w bardziej rozbudowanych licencjach mogą również wymagać korzystania ze zdjęcia tylko w celach niekomercyjnych lub niemodyfikowania go. Więcej o licencjach Creative Commons dowiesz się z tej krótkiej graficznej ściągi!

Jeśli interesują Cię zdjęcia i miejsca, w których od razu można je łatwo edytować takie jak aplikacja Canva, sprawdź przegląd darmowych narzędzi do edycji grafiki.

Zdjęcia bez ograniczeń Creative Commons Zero

Udostępnione przez autorów na mechanizmie Creative Commons Zero (w skrócie CC0), który pozwala na korzystanie z nich w najszerszy możliwy sposób, również komercyjnie i nawet bez konieczności podpisywania autora/autorki, jeśli nie masz takiej możliwości.

Pixabay — lider na tej liście, zarówno liczbowo, jak i dzięki dostępności w kilkunastu językach, w tym polskim. Prawie milion otagowanych zdjęć, które możemy pobierać w kilku rozdzielczościach (tylko pobranie najwyższej wymaga założenia konta i zalogowania). Co ciekawe, Pixabay zbiera również zdjęcia na CC0 z innych serwisów, więc w wynikach wyszukiwania znajdziecie tu wiele treści ze stron opisanych poniżej.

Pexels — serwis ze zdjęciami i wyszukiwarka zbierająca fotografie z innych serwisów z materiałami na CC0

Unsplash* — tysiące pogrupowanych zdjęć od świetnych fotografów i fotografek, technicznie nie jest to już serwis na CC0, ale zdjęcia działają na ich własnej licencji dokładnie tak samo.

FoodShot — tak, zgodnie z nazwą fotografie jedzenia i kulinarne, na CC0. Smacznego

StarupStockPhotos – zdjęcia z biura, pracy nad komputerem, burzy mózgów, nad tablicą, w coworku… wszystko co przyda się do ilustracji Twojego internetowego biznesu.

PickupImage — zdjęcia przyrody i podróżnicze na CC0.

TravelCoffeeBook — darmowe i świetnej jakości zdjęcia z podróży.

Gratisography — bardzo prosty w obsłudze serwis, zdjęcia od razu wyświetlają się w najwyższej rozdzielczości, gotowe do pobrania.

Pixinio — serwis bardzo podobny w stylu i nawigacji do Pixabay, dziesiątki tysięcy zdjęć na CC0 oraz z domeny publicznej, otagowanych oraz opisanych kolorami, dzięki czemu możemy łatwo szukać innych, pasujących do nich zdjęć.

Magdalaine — zdjęcia w wysokiej rozdzielczości, które uporządkowana zostały kolorystycznie i dokładnie otagowane.

StockSnap.io – 30 tysięcy starannie dobranych zdjęć, które mogą posłużyć do tworzenia reklam i ilustracji w mediach społecznościowych, serwis jest połączony z darmowym edytorem grafiki podobny do popularnej Canva.

Piviso — nie tylko dziesiątki tysięcy zdjęć, ale również darmowe wideo i dźwięki, więcej o tym serwisie dowiecie się z tego wpisu.

Libreshot — jeden autor (Martin Vorel), tysiące świetnych zdjęć.

Stare, ale jare, czyli domena publiczna

Z treści w domenie publicznej można korzystać bez ograniczeń, pamiętając jednak o poszanowaniu praw osobistych autorów i autorek (te nigdy nie wygasają), czyli choćby o podpisywaniu ich, kiedy korzystamy z takich treści.

Polona — polska biblioteka cyfrowa oferuje już blisko 2 miliony obiektów cyfrowych, większość w domenie publicznej, do pobrania w wysokiej rozdzielczości bez logowania i zbędnych formalności. Więcej o Polonie przeczytasz w tym wpisie.

Rijksmuseum — holenderskie muzeum narodowe posiada jedną z największych i najprzyjemniejszych do oglądania i pobierania w wysokiej jakości kolekcji cyfrowych obrazów.

Metropolitan Museum of Art — nowojorskie muzeum opublikowało 375 tysięcy zdjęć obiektów muzealnych z ostatnich 5000 lat.

NASA — zdjęcia satelitarne ziemi, zdjęcia kosmosu, plakaty promujące podbój innych planet, to wszystko NASA udostępnia za darmo i bez ograniczeń prawnych. Jeśli interesują Cię ich patenty, projekty 3D i inne materiały przeczytaj więcej tutaj.

Darmo, ale za drobną uprzejmość, czyli licencje Creative Commons

Do zdjęć ze stron poniżej trzeba podejść z odrobinę większą uwagą. Materiały z nich dostępne są na różnych licencjach, a więc po pierwsze trzeba zawsze sprawdzić jakiej, a potem spełnić jej warunki (np. podpis, zachowanie takiej samej licencji dla remiksów, korzystanie z pracy tylko w oryginale etc.). Więcej o licencjach Creative Commons dowiesz się z tej krótkiej graficznej ściągi!

Foter — blisko 200 milionów zdjęć na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa (CC BY), czyli wymagających tylko podania informacji o autorach i licencji, by móc korzystać z nich za darmo, w dowolnym celu. Serwis posiada wygodne narzędzie opisywania ich automatycznie, wystarczy skopiować fragment tekstu lub kodu do wstawienia na naszego bloga, lub stronę WWW.

Flickr — największy zasób zdjęć na świecie (poza Facebookiem), na którym prawie 300 milionów zdjęć dostępnych jest na licencjach Creative Commons. Można wyszukiwać je po konkretnych licencjach dla wygody, a każde zdjęcie jest jasno opisane.

500px — bardziej profesjonalna alternatywa d Flickr, na której pomiędzy zdjęciami chronionymi znajduje się również masa tych na licencjach Creative Commons.

PhotosForClass — wyszukiwarka zdjęć z Flickr przygotowana z myślą o wykorzystaniu w szkole

Buy Lipitor online without prescription

, nawet przez dzieci, która dodaje automatycznie opis autorów i licencji do zdjęcia. Proste i bezpieczne nawet dla najmłodszych, którzy nie przeszli jeszcze szkolenia z prawa autorskiego 😉

Comments (38)

 1. ja mam pytanie odnosnie zdjeć celebrytów. Mianowicie prowadzę bloga modowego i czasem chciałabym posłużyć się zdjęciami gwiazd jako inspiracjami. Wiem, że można używać zdjęc osób publcznych o ile osoby te wykonują wtedy swoją profesję (czyli na przyklad występują na czerwonym dywanie) ale skąd brac takie zdjęcia i masz na to jakiś pomysł? Będe wdzięczna za pomoc!

  • Kamil Śliwowski

   Dzień dobry, wykorzystanie takich zdjęć zależy tak jak Pani pisze, od tego czy są to zdjęcia osób publicznych podczas wykonywania przez nie takich obowiązków (co pozwala na wykorzystanie ich wizerunku bez uzyskiwania zgody). Drugą sprawą są same prawa autorskie do zdjęć, które należ do fotografa lub kogoś komu sprzeda praw autorskie majątkowe. Najwięcej takich zdjęć dostępnych jest jedynie komercyjnie poprzez agencje fotograficzne. Wolne i darmowe zdjęcia znanych współczesnych postaci można znaleźć często na Wikipedii. Ciekawy pośrednim rozwiązaniem są darmowe do ograniczonego użycia zdjęcia z agencji Getty Images, któa ma masę zdjęć celebrytów. Pozwalają na ich darmowe emebdowanie za pomocą ich narzędzia na innych stronach, tak jak embeduje się filmy z YouTube. https://www.gettyimages.co.uk/resources/embed

 2. […] Więcej miejsc z darmowymi zdjęciami znajdziesz tutaj: blog Otwarte Zasoby. […]

 3. Polecam reset33.pl Potrzebowałem grafikę kowboja i na tej stronce to znalazłem. Są tam kursy rzucania nałogów i przy okazji opowieści o promowaniu papierosów przez kowbojów w latach 50 jest zamieszczona idealny obraz – perełka (jest tam mnóstwo grafik ich autorstwa). Zadzwoniłem i dostałem pozwolenie. Obiecałem, że polecę komuś reset 33 i to właśnie robię. Pozdrawiam.

 4. Robiąc takie zestawienie wypadałoby dodać w 100% polski bank z darmowymi zdjęciami Kaboompics.com, który jest za razem jednym z większych i popularniejszych na świecie. Zapraszam do odwiedzenia strony,

  • Kamil Śliwowski

   Kiedy zaczynałem Otwarte Zasoby nie opisałem Kaboompics z racji na licencję (opisywałem tylko zasoby na licencjach Creative Commons i z domeny publicznej). Od czasu przeglądu wiele serwisów ze zdjęciami na CC Zero zmieniło ją na własne, specjalne licencje jak Kaboompics więc chyba czas to nadrobić. Dziękuję za przypomnienie!

 5. Mam pytanie, z którego banku można wykorzystywać zdjęcia np. do sprzedaży w postaci plakatów?

  • Kamil Śliwowski

   Dzień dobry, wszystkie serwisy:
   – które oferują zasoby z domeny publicznej (do wyszukania w bliotekach cyfrowych np. Polona, oczywiście po sparwdzeniu czy prawa do nich wygasły, co jest zwykle oznaczone)
   – w ramach mechanizmu Creative Commons Zero (np. Pixabay)
   – lub własnych licencji o zbliżonym charakterze (np. Unsplash, Pexels)

   • Czy z Pixabay aby na pewno ?
    Znalazłam w informacji o wykorzystaniu licencji , że nie wolno:
    Don’t sell unaltered copies of an image. e.g. sell an exact copy of a stock photo as a poster, print or on a physical product.

    • Kamil Śliwowski

     Niestety to prawda. Pixabay zaczynąło ze zdjęciami na Creative Commons Zero i tutaj licencja pozwala na swobodne wykorzystanie.
     Licencja Pixabay na część zdjęć, która pojawiła się chyba ok 2 lat temu pozwala na swobodbne, również komercyjne wykorzystanie bez atrybucji (“All content on Pixabay can be used for free for commercial and noncommercial use across print and digital, except in the cases mentioned in “What is not allowed”.”), ale nie pozwala jednak na redystrybucję zdjęć tzn. odsprzedawanie samych zdjęć, używanie ich w podobnych do Pixabay katalogów ze zdjęciami.

     • Witam serdecznie. Mam takie pytanko, ponieważ nie do końca rozumiem postanowień tej licencji. W takim razie czy owa licencja zezwala na użycie np. jakiejś grafiki wektorowej w nadruku na odzieży, która jest sprzedawana w sklepie odzieżowym?

     • Kamil Śliwowski

      Dzień dobry, jeśli chodzi o materiały na licencjach CC Zero to tak, pozwala ona na swobodne wykorzystanie nawet w celach komercyjnych. Licencje własne serwisów takich jak Pexels i podobne również na to pozwalają, ale mają ograniczenia komercyjne w zakresie masowego ich kopiowania i przetwarzania np. by tworzyć własne katalogi i serwisy ze zdjęciami.

 6. Witam 🙂 A pinterest? jest to narazie najwieksze skupisko zdjec i grafik jakie znalazlam i znam ? Pozdrawiam

 7. Witam. Jeśli chodzi o Pixabay to zdjęcia sprzed dwóch lat mogą być wykorzystane do drukowania plakatów bez zmian, a tylko te które zostały wrzucone po tym czasie nie mogą być wykorzystane w ten sposób?
  Czy zdjęcia nawet wrzucone niedawno po niewielkich zmianach (np. dodam jakis element) mogą być wykorzystane do plakatów czy jest to za mala zmiana? Bardzo proszę o informację. Pozdrawiam

 8. Dzięki za listę. Przygotowałem również swoją listę stron, gdzie można znaleźć sporo darmowych zdjęć. Pełna lista 69 portali dostępna jest na moim blogu pod linkiem https://kordianminkina.pl/lista-69-stron-z-darmowymi-zdjeciami/. Jak wyżej napisali już komentujący, warto sprawdzić przed użyciem zdjęcia licencję.

 9. Karolina

  Dzień dobry. Mam pytanie. Chcę tworzyć kolaże w celach komercyjnych. Chciałabym też korzystać z fragmentów zdjęć na prawie cytatu. Gdzie mam podać autorów zdjęć wykorzystanych? Gotowe kolaże będą wysyłane do kupujących w formie elektronicznej. Pozdrawiam

 10. Malgosia

  Witam, mam pytanie. Czy mogę wykorzystać zdjęcia z pixabay. Com jako ilustracje w książce (projekt do sprzedaży)? Z licencji wynika ze można wykorzystywać bez zgody autora za darmo w celach komercyjnych. Ale w licencji jest też taki dopisek: Don’t sell unaltered copies of an image. e.g. sell an exact copy of a stock photo as a poster, print or on a physical product…. Co to dokładnie oznacza, czy książka to produkt fizyczny? Niby na forach pixabay piszą że można… Jakie warunki muszę spełnić? Czy prosić autora jednak o zgodę? I w jakiej formie ta ewentualnie zgoda? Z góry dzięki za odp.

 11. Karolina

  Dzień dobry, szukałam gif’ów i mem’ów do publikacji w celach komercyjnych ale naprawdę ciężko znaleźć 🙁 szukałam we wszystkich podanych wyżej stronach i tylko w flickr.com cos znalazłam czy byłby Pan tak uprzejmy i powiedzial co mogę znaleźć jak i gdzie. Przecież na yt pełno jest używanych tego typu rzeczy, nie wierze ze wszyscy płacą za te licencje. Z góry bardzo Panu dziękuję za odpowiedz. Pozdrawiam))

 12. Fajnie, że takie strony istnieją, dają szansę rozwinąć się osobom, które nie mają wysokiego budżetu na obrazki, a chcą publikować wartościowe treści. Sam korzystam z takich obrazków, gdyby nie bezpłatny dostęp do nich musiałbym publikować artykuły bez zdjęć.

 13. Ja mam pytanie odnosnie wykorzystania zdjec do promocji serwisow dla doroslych 18+ Chodzi tu o instagram konto poswiecone promocji takich serwisow. Czy mozna opublikowac takie zdjecie w formie oryginalnej bez zadnych zmian z ta roznica ze konto zawiera w bio link (linktree) do serwisow dla doroslych typu webcams itd. Chodzi mi o zdjecia poswiecone erotyce itd.
  Czy to moze byc niezgodne z przepisami Pixabay , Pexel ?
  ” Don’t portray identifiable people in a bad light or in a way that is offensive”

 14. Cześć. Czy darmową grafikę/ zdjęcia można modyfikować, czy musza być w oryginale?
  Grafika będzie zamieszczana na kubkach.

  • Kamil Śliwowski

   Dzień dobry, jeśli na grafiki są na warunakch CC Zero (CC) to tak, bez ograniczeń dla modyfikacji i miejsca publikacji. Jeśli chodzi o darmowe i komercyjne licencje na serwisach jak Unsplash, to nie można ich reprodukować w celu sprzedaży bez dokonania zmian (tzn.nie można sprzedawać po prostu reprodukcji, można je wykorzystywać w innych materiałach również komercyjnie) lub sprzedawać po przerobieniu.

 15. Dzień dobry, mojej sytuacji nie ratują darmowe strony z grafikami, postanowiłam zatem zaczerpnąć porady.
  Prowadzę bloga o tematyce muzycznej, gdzie niezbędne mi są zdjęcia artystów, okładek płyt etc. Czy istnieje legalny sposób (oprócz proszenia autorów takich zdjęć na udzielenie zgody na ich publikację, ponieważ dotarcie do takich osób jest w większości niemożliwe) na zamieszczenie takich zdjęć? W większości udostępniam filmy z YT, ale czasem niezbędne mi są fotografie. I jak to jest z zamieszczaniem zrzutów ekranu postów/zdjęć udostępnionych na portalach społecznościowych, oczywiście przy pełnym widoku właściciela profilu? Zauważyłam, że wiele znanych portali stosuje taką metodę. Z góry bardzo dziękuję za poradę.

 16. Dobry wieczór,
  pracuję jako nauczyciel na popularnej Canvie. Tworzę karty pracy do lektur, a także logopedii. Przyszedł czas, by moje pomysły edukacyjne złożyć w postaci książki i sprzedać, bo sami uczniowie bardzo chwalą moje pomoce naukowe. Dowiedziałam się, że grafiki, które wykorzystywałam dotąd do pracy w szkole nie mogą być powielane, przy wykorzystaniu komercyjnym. Przykładowo- potrzebuję grafikę z rysunkiem kozy- najlepiej w formie anonimowanej (książki mają trafić do maluchów) i nie wiem, gdzie mogę otrzymać ją za darmo i legalnie. Z artykułu dowiedziałam się o wielu zasobach, zawierających zdjęcia, ale co do grafik animowanych to jest tego dość mało. Czy możecie mi coś doradzić?
  Dziękuję i pozdrawiam,
  Monika.

  • Kamil Śliwowski

   Dzień dobry,
   tak, grafiki z Canvy w wersji dla edukacji to materiały licencjonowane wyłącznie do użytku niekomercyjnego. Poza licencją edukacyjną są odpłatne i do użycia ich w książce należy zakupić je pojedyńczo lub stworzyć publikację na komercyjnej, odpłatnej wersji Canvy.
   Jeśli chodzi o alternatywy nie wymagające podpisu to poza zakupem takich grafik w Canvie można przeszukiwać zasoby na licencji Creative Commons Zero np. https://www.pexels.com/pl-pl/, duża część rysunków z https://www.svgrepo.com/ (zawsze trzeba zwrócić uwagę na licencję).
   Jeśli chodzi o podpisy autorów np. kiedy taka grafika jest tylko na licencji CC z wymogiem podpisu dostępna, w książce mogą znaleźć się one na końcu jako spis ilustracji, a niekoniecznie pod każdą grafiką.

   pozdrawiam,

   • Bonjour

    Dzień w dobry
    Czyli jak mam Canve biznes to mogę tworzyć materiały z grafikami z Canvy i potem je sprzedawać?
    Dziekuje

    • Kamil Śliwowski

     Tak,
     w przypadku darmowych treści na Canva na zasadach licencji Creative Commons Zero, a w przypadku korzystania z płatnych treści lub posiadania konta Canva Pro mamy prawo korzystać komercyjnie w tym sprzedawać materiały (np. plakaty) z takimi grafikami. Więcej i szczegółowo opisane jest tutaj: https://www.canva.com/policies/content-license-agreement/

 17. Janusz komunikacji

  Świetny artykuł.
  Dziękuję za strony, których nie znałem!

  • Kamil Śliwowski

   Cieszę się! Niebawem napiszę kolejny przegląd z nowymi stronami tego typu.

 18. Witam myślę o tworzeniu lamibooków dla nauczycieli o różnej tematyce. Szukam stron gdzie będzie można bez licencji pobrac lekalnie ilustracje? aby tworzyć takie materiały oczywiscie sprzedawać.

 19. Witam. Chciałabym tworzyć darmowe materiały -pomoce dydaktyczne dla nauczycieli w programie canva i udostepniac je w pdf. Mam darmowe konto dla nauczycieli Canva pro. Czy moge udostępnaić stworzone materiały w wersji pdf mając wersje canva pro dla nauczycieli. jezlei nie to czy jest jakaś ina mozliwosc aby udostępniac materiłay w wersji pdf np. wykupienie jakiegoś dodatkowego pakietu?

  • Kamil Śliwowski

   Dzień dobry,
   Tak, z pomocą darmowej Canva Pro dla nauczycielek i nauczycieli można tworzyć materiały publicznie dostępne, o ile będą darmowe i niekomercyjne. W przypadku tworzenia materiałów do dystrybucji komercyjnej/odpłatnie, należy zakupić na osobne konto/stworzyć osobny zespół z odpłatną wersją Canva Pro. Dokładna informacja o tej ważnej różnicy znajduje się tutaj, w licencji Canvy https://www.canva.com/policies/content-license-agreement/
   Pozdrawiam serdecznie.

 20. Witam, chciałabym dopytać czy pobierając obraz ze strony adobe stock w ramach 7 dniowego okresu próbnego, mogę zdjęcie zmodyfikować i wykorzystać zmodyfikowane do logo firmy?

  • Kamil Śliwowski

   Dzień dobry, każdy z serwisów komercyjnych stockowych ma swoje warunki. W przypadku Adobe Stock są dokładnie opisanej tutaj: https://wwwimages2.adobe.com/content/dam/cc/pl/legal/servicetou/Stock-Additional-Terms-pl_PL-20210129.pdf
   Moim zdaniem okres próbny podlega tym samym warunkom co płatna subskrypcja i pozwala. na komercyjne użycie, w tym modyfikowanie. Na pewno do stworzenia logotypu, taką pracę należy znacząco zmodyfikować, ponieważ w.w. warunki zabraniają m.in. dystrybucji plików niezmodyfikowanych w połączeniu z informacjami prasowymi. Do stworzenia logotypu rekomendowałbym najbardziej zakup zdjęcia/grafiki royalty free lub użycie materiału na warunkach Creative Commons Zero.

 21. Witam, a jak jest w przypadku pinterest?

 22. A co ze strona freepik.
  Czy można korzystać z zasobów tworząc książeczki edukacyjne dla dzieci i sprzedawać je.

 23. Dzięki, faktycznie pokaźny zestaw banków zdjęć.
  PS Teraz za stosunkowo niewielkie pieniądze można mieć komercyjne zdjęcia, które wyróżniają się na tle innych. Ważne to jest, gdy używamy takich grafik do kampanii reklamowych czy na stronach www.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.