Ponoć obrazy są warte tysiąca słów, a czas to pieniądz… jeśli tak to warto zainwestować w dobry program graficzny i jego naukę. Nie musi to wcale oznaczać inwestycji finansowej i setek godzin w szkole. Coraz więcej programów dostępnych bezpośrednio w naszych przeglądarkach lub na smarfonach oferuje rozsądnie uproszczone możliwości edycji, dzięki którym możemy łatwo tworzyć i remiksować grafiki, zdjęcia, a nawet wideo. Oto przegląd kilku zróżnicowanych narzędzi, z których korzystam w swojej pracy. Polecasz inne? Daj znać w komentarzach 🙂
Canva
Serwis Canva to darmowe, dostępne przez przeglądarkę internetową oprogramowanie graficzne, które nie posiada setki zaawansowanych funkcji, ale dobrze dobrane gotowe wzory, szablony (np. grafik do konkretnych typów postów w mediach społecznościowych czy plakatów i ulotek) oraz biblioteki zdjęć i ikon. Najpierw wybieram format, jaki chcemy stworzyć, potem szablon (spośród bezpłatnych i płatnych), obrazy, czcionki i ikony. Nawet jeśli nie mamy wiele doświadczenia w pracy graficznej Canva robi co może by ułatwić nam stworzenie estetycznego materiału, który na koniec pracy łatwo pobierzemy lub od razu udostępnimy w sieci. Możemy w ramach programu stworzyć również zespół, z którym możemy dzielić naszą bibliotekę materiałów i współpracować nad projektami. Jeśli chcemy nauczyć się więcej o funkcjach programu i samym projektowaniu możemy skorzystać z tutoriali, te jednak dostępne są już tylko po angielsku.
Dostępne po polsku? Tak
Za darmo? Tak, do 1 GB na projekty i do 10 współpracowników w zespole. Dostęp do biblioteki darmowych zdjęć, większy zespół, własne czcionki, folder etc. od 13 dolarów miesięcznie.
Adobe Spark
Poza programami do obsługi plików PDF i Flash firma Adobe może kojarzyć Ci się bardziej z drogimi oprogramowaniem graficznym. Adobe Spark jest tutaj ciekawym wyjątkiem, który oferuje nie tylko za darmo część z funkcji profesjonalnego pakietu kreatywnego tej firmy, ale również łączy w jednej aplikacji możliwość pracy z grafiką i wideo. Głównym celem Adobe Spark jest ułatwienie nam pracy z tworzeniem treści do mediów społecznościowych, po zalogowaniu możemy wybrać czy chcemy zaprojektować post (np. na Facebooka), stronę (np. portfolio) lub animowane wideo, lub prezentację. Dalej, podobnie jak w Canvie, wybieramy jeden z szablonów i go edytujemy za pomocą kilku podstawowych funkcji: kształtów, kolorów, czcionki, układu i przjerzystości.
W bibliotece fotografii możemy korzystać z Adobe Stock lub zdjęć z serwisu Flickr, gdzie znajdziemy miliony zdjęć na wolnych licencjach Creative Commons.
Dostępne po polsku? Nie
Za darmo? Tak, ale ze znakiem wodnym. Dostęp do bardziej rozbudowanych bibliotek i funkcji edycji. dostępne od 9 dolarów miesięcznie.
Vectr
W odróżnieniu od pozostałych opisywanych programów jest to edytor grafiki wektorowej (którą można dowolnie skalować i edytować jej kształty). Znajdziemy tu znacznie więcej funkcji niż w Canvie, ale też nie wszystkie, do jakich mogą być przyzwyczajone osoby pracujące z bardziej profesjonalnymi programami desktopowymi jak Adobe Indesign lub Inkscape (również całkowicie darmowy). Vectr pozwala na edycję własnych plików wektorowych lub tworzenie ich od zera w programie. Poza edycją warstw możemy tworzyć również strony, co ułatwia np. składanie większych publikacji jak ulotki czy plakaty.
Vectr możemy używać poprzez przeglądarkę lub pobrać na komputery z system Windows , Mac, Linux i Chrome OS. Jeśli chcemy nauczyć się więcej o programie i projektowaniu możemy skorzystać z gotowych tutoriali (w języku angielskim).
Dostępne po polsku? Tak, wersja desktopowa, wersja w przeglądarce jest tylko po angielsku.
Za darmo? Tak, bez ograniczeń zarówno w wersji przeglądarkowej jak i desktopowej.
Pixlr
To najlepiej wyposażony i zaawansowany program na tej liście, który pozwala na bardzo szczegółową edycję zdjęć i grafik, pracę z. Pixlr zapewnia kompletny edytor zdjęć online. Wiele funkcje, które przypominają popularny, ale drogi Photoshop. W głównym pasku narzędzi znajdziemy m.in palety, warstwy, historię edycji, filtry. Jeśli zależy Ci głównie na tej ostatniej funkcji to być może wystarczy Ci edytor Pixlr Express lub edytor w aplikacji mobilnej, który pozwala na edycję zdjęć z komórki.
Górne menu rozwijane zawiera elementy sterujące dla dostosowań, filtrów, transformacji i zniekształceń. A jeśli to nie wystarczy, jest dostępna w ponad 25 językach. Ten elegancki program online jest szybki i bezproblemowy nawet w domowych systemach sieciowych. Program działa we własnej ramce aplikacji i zapisuje do własnego formatu, a także cztery inne uniwersalne, w tym TIFF, i publikuje w bibliotece sieci społecznościowej lub na twardym dysku.
Dostępne po polsku? Tak, edytor (w górnym menu znajdziemy zakładkę Languages, w której możemy zmienić język na polski, jeśli nie zmieni się automatycznie. Strona aplikacji dostępna jest tylko po angielsku.
Za darmo? Tak
Snappa
Snappa to bardzo podobny edytor online do Canvy, ale który skupia się na grafikach do różnych mediów społecznościowych i reklam internetowych. Już na starcie pyta nas o to, do jakiego medium będziemy tworzyć plik i dalej podpowie nam jak zrobić to najlepiej. Mamy to odrobinę więcej funkcji graficznych niż w Canvie, ale więcej ograniczeń w wersji darmowej. Kolejną różnicą jest wbudowany dostęp (również w wersji darmowej) i wyszukiwarka ponad 50 000 wolnych, darmowych i starannie wybranych zdjęć na licencji CC Zero. Poza samą aplikacją można skorzystać z nich przez serwis StockSnap.io
Dostępne po polsku? Nie
Za darmo? Tak, do 5 pobranych grafik miesięcznie i 2 współpracowników. Więcej pobrań i współpracowników dostępnych w wersji płatnej od 10 dolarów za miesiąc.
Stencil
Jeśli korzystasz z Canvy Stencil będzie wyjątkowo łatwą alternatywą. Bardzo podobny układ i funkcje wzbogacone zostały o wyszukwiarkę z ponad milionem zdjęć na wolnej licencji CC Zero i kolejnymi setkami tysięcy ikon. Narzędzie jest skierowane do osób, które chcą szybko i sprawnie tworzyć grafiki do mediów społecznościowych, większość gotowych formatów ma rozmiary i układy przydantne w marketingu spolecznościowym.
Dostępne po polsku? Nie
Za darmo? Tak, do 10 grafik w miesiącu i z ograniczonym użyciem zdjęć i ikon. Od 9 dolarów miesięcznie dostęp do 1,2 miliona zdjęć, 2200 czcionek i możliwości tworzenia 50 grafik w miesiącu.
Piktochart
Proste w obsłudze narzędzie do szybkiego tworzenia infografik, plakatów, prostych raportów czy nawet prezentacji na bazie gotowych szablonów. Do każdego z formatów mamy do wyboru szablony (darmowe i płatne), które możemy przerobić, a potem pobrać lub umieścić za pomocą fragmentu kodu (embed) na naszej stronie. Ogromną zaletą Piktochart jest możliwość tworzenia i edycji wykresów oraz wizualizacji danych (np. map ak na ilustracji poniżej), do kórych mamy dostępne proste arkusze kalkulacyjne. Dzięki temu możemy do danej grafiki łatwo wrócić i edytując same dane zaktualizować ją lub zmodyfikować. Bardzo podobne funkcje, w podobnych cenach oferuje również Infogram.
Dostępne po polsku? Nie
Za darmo? Tak, z dostępem do ograniczonej biblioteki szablonów, ikon i wykresów oraz eksportem jedynie do plików JPEG i PNG. Pełna biblioteka dostępna od 15 dolarów za miesiąc lub 39 dolarów rocznie dla kont edukacyjnych oraz organizacji pozarządowych.
Świetne zestawienie. Tego właśnie szukałam. Dziękuję!
Ciekawy artykuł. Bardzo przydatny Za ciężką pracę, by stworzyć ten artykuł zostawię ten komentarz.
dzięki! 🙂
Ja aktualnie korzystam z Canva ponieważ nie znam się na grafice. Nie jest to moja mocna strona. Ale potrzebuje ciekawych grafik do kilku własnych projektów. Muszę przyznać że Canva jest naprawdę super prostym programem. Jednak mam jedno ale. Cena nie należy do najmniejszych. Właśnie kończy mi się Canva Pro. Jaki inny program polecacie dla początkującego ?
Super super