2,8 miliona cyfrowych zasobów ze Smithsonian Institution

Grupa publicznych amerykańskich muzeów Smithsonian Institution w masowy sposób wsparł właśnie otwarte zasoby i ruch otwartego dostępu do dzieł kultury i sztuki. Ich inicjatywa Open Access to ponad 2,8 miliona obrazów w 2D i  skanów obiektów 3D, które udostępnią w domenie publicznej z pomocą mechanizmu Creative Commons Zero (CC0_.

Swoboda użycia tak wielkiej kolekcji jaką dysponuje Smithsonian ma ogromne znaczenie dla projektów budujących powszechny dostęp do wiedzy jak Wikipedia oraz dla codziennej pracy edukatorów i edukatorek na całym świecie. Smithsonian w swojej sieci muzeów i instytucji naukowych zbierał i udostępniał materiały dotyczące m.in. historii naturalnej

, sztuki, nauk przyrodniczych, ale również przemysłu czy historii współczesnej. Dostęp do ilustracji, skanów, grafik, modeli na CC Zero oznacza to, że materiały te można teraz swobodnie udostępniać, wykorzystywać i modyfikować, zarówno prywatnie jak i komercyjnie (np. w książkach czy podręcznikach). Partnerem Smithsonian w tym przedsięwzięciu jest Google Arts&Culture co oznacza , że prawdopobnie w tej popularnej aplikacji i serwisie również będziemy mogli przeglądać zasoby cyfrowe z amerykańskich muzeów.

Wolne i darmowe treści ze Smithsonian znajdziemy na stronie si.edu/openaccess gdzie znajdziemy wyszukiwarkę wraz z zaawansowanym filtrowaniem, przykłady remiksów oraz interaktywne narzędzia takie jak narzędzia dla deweloperów, zestawy surowych danych czy modele 3D. Ilustracje i grafiki są wyraźnie oznaczone co do licencji i można wygodnie pobierać je w kilku rozmiarach i formatach (jeśli dostępne).

Smithsonian Institution Archives , Acc. 11-006, Box 009, Image No. MAH-3677

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.