2,8 miliona cyfrowych zasobów ze Smithsonian Institution

Grupa publicznych amerykańskich muzeów Smithsonian Institution w masowy sposób wsparł właśnie otwarte zasoby i ruch otwartego dostępu do dzieł kultury i sztuki. Ich inicjatywa Open Access to ponad 2,8 miliona obrazów w 2D i  skanów obiektów 3D, które udostępnią w domenie publicznej z pomocą mechanizmu Creative Commons Zero (CC0_.

Swoboda użycia tak wielkiej kolekcji jaką dysponuje Smithsonian ma ogromne znaczenie dla projektów budujących powszechny dostęp do wiedzy jak Wikipedia oraz dla codziennej pracy edukatorów i edukatorek na całym świecie. Smithsonian w swojej sieci muzeów i instytucji naukowych zbierał i udostępniał materiały dotyczące m.in. historii naturalnej, sztuki, nauk przyrodniczych, ale również przemysłu czy historii współczesnej. Dostęp do ilustracji, skanów, grafik, modeli na CC Zero oznacza to, że materiały te można teraz swobodnie udostępniać, wykorzystywać i modyfikować, zarówno prywatnie jak i komercyjnie (np. w książkach czy podręcznikach). Partnerem Smithsonian w tym przedsięwzięciu jest Google Arts&Culture co oznacza, że prawdopobnie w tej popularnej aplikacji i serwisie również będziemy mogli przeglądać zasoby cyfrowe z amerykańskich muzeów.

Wolne i darmowe treści ze Smithsonian znajdziemy na stronie si.edu/openaccess gdzie znajdziemy wyszukiwarkę wraz z zaawansowanym filtrowaniem, przykłady remiksów oraz interaktywne narzędzia takie jak narzędzia dla deweloperów, zestawy surowych danych czy modele 3D. Ilustracje i grafiki są wyraźnie oznaczone co do licencji i można wygodnie pobierać je w kilku rozmiarach i formatach (jeśli dostępne).

Smithsonian Institution Archives, Acc. 11-006, Box 009, Image No. MAH-3677

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.