Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona

Otwarte zasoby w sieci możemy najogólniej podzielić na współczesne, dostępne na różnych wolnych licencjach, oraz historyczne, które z czasem trafiają do domeny publicznej. W tej drugiej kategori w Polsce specjalne miejsce należy się Bibliotece Narodowej. Od 2013 roku przeogromne zbiory Biblioteki Narodowej dostępne przez nowy serwis polona.pl.

Polona, od października 2017 w nowej odsłonie, nie jest już tylko biblioteką cyfrową, ale również narzędziem do odkrywania zasobów na wiele sposobów. W szczególności poprzez specjalnie tworzone kolekcje widoczne na stronie głównej, panel prasy przeszukiwanej wg. kalendarza oraz panel instytucji, które po zarejestrowaniu mogą dodawać swoje zasoby do Polony. W tym momencie to: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Instytut Książki, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Biblioteka XX. Czartoryskich, Państwowe Muzeum Etnograficzne.

Biblioteka posiada możliwości dodawania notatek, tworzenia własnych kolekcji, zapisywania ich, to wszystko po zalożeniu konta. Samo pobieranie plików (w formatach JPG, danym XML lub paczki z ZIP z wieloma skanami) dostępne jest bez logowania. Po odnalezieniu obiektu, który nas interesue mamy dostępne również 3 widoki, podstawowy, wielu obrazów/stron lub z opisem i metdanymi.

via GIPHY

Większość z ponad 2 milionów zasobów Polony znajduje się domenie publicznej i jest w ten sposób oznaczona, obok pozostałych danych o źródle, datach powstania, autorze, ew. występowaniu w literaturze.  Świetnym uzupełnieniem biblioteki jest jej blog, gdzie prowadzony jest autorski przegląd jej zasobów przez badaczy/czki i fascynatów różnych dziedzin, z których zasoby znajdują się w Polonie. Nam brakuje jedynie możliwości wyszukiwania/filtrowania wyników po prawach autorskich w ramach biblioteki.

Co do samych zasobów w Polonie, choć jest ich tak dużo, poruszanie się po niej i odkrywanie najlepszych zasobów jest coraz łatwiejsze. Kolekcje na stronie głównej nieustannie się zmieniają, ale z pewnością warto zwrócić na często bardzo mało znane, a wdzięczne kolekcje graficzne takie jak zbiór polskich folderów turystycznych, skarbów kartografii czy planów Warszawy od XVII do XX wieku.

Comments (2)

  1. Super sprawa fajne zajęcie dla ciekawych histori polski ale nie tylko brawo dla pracowników laborantów historyków

  2. Fajne zajęcie dla ciekawych historii Polski! Zapraszam też na mojego bloga

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.