Gra “Trzęsienie danych”

To już druga gra edukacyjna na temat bezpieczeństwa i prywatności w sieci dostępna jako otwarty zasób edukacyjny. Trzęsienie danych wydane przez Fundację Panoptykon (w której na co dzień pracuję i z zespołem której współtworzyłem grę) to gra karciana mająca uczyć tego jak najskuteczniej bronić się przed zagrożeniami (nie tylko cyfrowymi) dla naszych danych i prywatności.

Grać można w  2 do 4 osób, ze znajomymi, na warsztacie lub w szkole (gra adresowana jest do osób 15+ czyli licealistów i dorosłych).  Karty zawierają linki do artykułów w sieci z dodatkowymi informacjami i praktycznymi poradami. “Sukces w grze zależy od tego, jak dobrze każdy z graczy przygotuje się na nadchodzące zagrożenia. Jak w życiu – możliwości obrony zależą od inwestycji w nowe kompetencje i narzędzia oraz od trudnych wyborów między wygodą a bezpieczeństwem.”

Poza fizycznym nakładem gry, który trafia do szkół i do osób które wsparły produkcję gry w akcji crowdfundigowej cała gra dostępna jest na wolnej licencji do samodzielnej produkcji (lub modyfikacji i rozszerzania w kolejną grę). Poza kartami dostępna są również dodatkowe materiały edukacyjne. Gra to nie jedyny otwarty zasób od Panoptykonu, który posiada również serwis edukacyjny dla nauczycieli ze scenariuszami lekcji i tekstami edukacyjnymi na temat bezpieczeństwa i ochrony prywatności Cyfrowa Wyprawka.

Zagraj w “Trzęsienie danych”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.