Cyfrowa wyprawka – scenariusze lekcji na trudne tematy

Czasem w na lekcji wychowawczej (a niekiedy nie da się uniknąć tego podczas dowolnych zajęć) trzeba porozmawiać o trudnych sprawach takich jak ochrona wizerunku, prawo do prywatności nas samych i ludzi dookoła nas, prawie autorskim do zdjęć czy treści, z których korzystamy i my i nasi uczniowie i uczennice. Fundacja Panoptykon specjalizuje się właśnie w takich trudnych tematach.

Cyfrowa Wyprawka to strona dla nauczycieli, bibliotekarzy i rodziców, którzy chcieliby przeprowadzić lekcje na temat bezpieczeństwa i prywatności w sieci ze swoimi uczniami i podopiecznymi. Strona poza materiałami dedykowanymi dla szkoły zawiera artykuły i poradniki dla dorosłych o tym co warto wiedzieć o bezpieczeństwie w sieci, jak uczyć i jak rozmawiać na te temat z dziećmi i młodzieżą. Szczególnie przydatne są infografiki, które można powiesić w sali lub bibliotece oraz gra karciana Trzęsienie Danych (którą miałem okazję współtworzyć), która może posłużyć za rozrywkowy sposób na poznanie zasad bezpieczeństwa i dbania o swoją prywatność w sieci.

Na stronie znajduje się 18 scenariuszy 45-minutowyych lekcji dla szkoły podstawowej i ponadgimnazjalnej o takich tematach m.in. jak: Granice prywatności w sieci, Podstawy ochrony danych osobowych, Twój cyfrowy ślad; Jak jesteśmy profilowani w sieci?, Jak rozmawiać z młodzieżą o pornografii (scenariusz opracowany wspólnie z Grupą Edukatorów Seksualnych Ponton).

Stronie towarzyszą warsztaty dla nauczycieli, które organizuje stojąca za całym projektem Fundacja Panoptykon.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.