Darmowa i otwarta edukacja muzyczna w sieci

Edukacja muzyczna w sieci jest możliwa, nie jest jednak tak prosta jak by się to mogło wydawać i w przeciwieństwie do wielu innych przedmiotów, do których istnieją konkurencyjne otwarte strony z zasobami, muzyka nadal cierpi braki. Żeby ułatwić Wam zbudowanie swojej bazy do nauki poniżej przegląd kilku najlepszych otwartych źródeł. Jeśli znacie inne, o których warto napisać koniecznie dajcie znać w komentarzach!

Otwarte podręczniki do teorii muzyki

Choć oba podręczniki dostępne są w języku angielskim i dla poziomu amerykańskiego koledżu to mogą być bardzo przydatne też dla uczniów i nauczycieli niższych poziomów. Connexions “Understanding Basic Music Theory” to podręcznik podstawowy, opracowany na uniwersytecie Rice i dostępny na bardzo wygodnej platformie e-podręczników.

Open Music Theory to zdecydowanie bardziej rozbudowany i krytyczny podręcznik, w którym poza podstawą teorii znajdziemy również rozdziały o muzyce post-tonalnej, rock-u czy relacjach między analizą poezji i muzyką oraz o interaktywnych formach zapisu nutowego. Podręcznik działa w modelu open-source i może stanowić łatwą podstawę do rozbudowy i modyfikowania przez kolejnych autorów.

Nuty

Nie da się bez nich uczyć muzyki. Większość współczesnych wydań z zapisami nutowymi, nawet twórców, których kompozycje są już w domenie publicznej, jest chronionych przez prawo autorskie. Tak jak współczesne wykonanie, tak uwspółcześniony zapis i wydanie są chronione. Dlatego aby móc w pełni swobodnie korzystać z nut, nie tylko by grać, ale również by móc je przerabiać i kopiować potrzebujemy takich, które są w domenie publicznej lub które zostały udostępnione jak podręczniki powyżej na wolnych licencjach.

Największe bazy współczesnych zapisów nutowych udostępnione za darmo i otwarcie to:

MusOpen najbardziej znany dzięki kampaniom na kickstarterze projekt posiada ogromny, choć niepełny katalog. Poza nutami zawiera katalog nagrań muzyki klasycznej i niewielką kolekcje materiałów edukacyjnych podzielone wg. instrumentów i tematów.

International Music Score Library Project to największy i stale rosnący katalog, który można przeszukiwać nie tylko po kompozytorach, ale po okresie i gatunkach twórczości, tutaj również znajdziemy dla części kompozycji nagrania ich otwartych wykonań.

Mutopia, kolekcja ponad 2000 kompozycji dostępny tutaj jest najlepiej przygotowana technicznie ze wszystkich opisanych projektów. Nuty dostępne są w formatach PDF, MIDI oraz edytowalnym formacie LilyPond. Same zapisy tworzone i dodawane są przez wolontariuszy.

Projekt Gutenberg, którego głównym celem jest udostępnianie książek w sieci, posiada również mniejszą kolekcję nut muzyki klasycznej.

Choral Wiki to projekt udostępniający zapisy i tłumaczenia tekstów muzyki chóralnej. Tworzony przez wolontariuszy posiada ponad 15000 tekstów oraz dodatkowych materiałów jak wybór książek o muzyce chóralnej.

Jeśli nie straszne nam korzystanie z nut w ich oryginalnych (często rękopisów i pierwszych wydań) postaciach to możemy skorzystać z kolekcji nut z domeny publicznej w bibliotekach cyfrowych. Jedną z większych kolekcji posiada np. Morgan Library and Museum.

Materiały edukacyjne dla młodszych i nie tylko

muzeum_dzwiekuMuzeum Dźwięku nie oferuje nut i nagrań, ale ma za to unikalną kolekcję starych instrumentów ludowych, na których można zagrać online! Dostępne są tu również scenariusze zajęć o muzyce dla dzieci i młodzieży.

Przewodnik “Laboratorium Dźwięków. Nowe ścieżki edukacji artystycznej” to krótki, ale ciekawy efekt warsztatów artystycznych Fundacji Braci Golców, w którym znajdziemy sporo pomysłów na zajęcia artystyczne i muzyczne. Publikacja dzięki Akademii Orange jest otwartym zasobem edukacyjnym.

Akademia Dźwięku, również dzięki Akademii Orange udostępniła za to serię wideo i materiałów poradnikowych dla tych, którzy chcą uczyć się produkcji muzycznej.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.