Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.
Edukacja muzyczna w sieci jest możliwa, nie jest jednak tak prosta jak by się to mogło wydawać i w przeciwieństwie do wielu innych przedmiotów, do których istnieją konkurencyjne otwarte strony z zasobami, muzyka nadal cierpi braki. Żeby ułatwić Wam zbudowanie swojej bazy do nauki poniżej przegląd kilku najlepszych otwartych źródeł. Jeśli znacie inne, o których warto napisać koniecznie dajcie znać w komentarzach!
Otwarte podręczniki do teorii muzyki
Choć oba podręczniki dostępne są w języku angielskim i dla poziomu amerykańskiego koledżu to mogą być bardzo przydatne też dla uczniów i nauczycieli niższych poziomów. Connexions „Understanding Basic Music Theory” to podręcznik podstawowy, opracowany na uniwersytecie Rice i dostępny na bardzo wygodnej platformie e-podręczników.
Open Music Theory to zdecydowanie bardziej rozbudowany i krytyczny podręcznik, w którym poza podstawą teorii znajdziemy również rozdziały o muzyce post-tonalnej, rock-u czy relacjach między analizą poezji i muzyką oraz o interaktywnych formach zapisu nutowego. Podręcznik działa w modelu open-source i może stanowić łatwą podstawę do rozbudowy i modyfikowania przez kolejnych autorów.
Nuty
Nie da się bez nich uczyć muzyki. Większość współczesnych wydań z zapisami nutowymi, nawet twórców, których kompozycje są już w domenie publicznej, jest chronionych przez prawo autorskie. Tak jak współczesne wykonanie, tak uwspółcześniony zapis i wydanie są chronione. Dlatego aby móc w pełni swobodnie korzystać z nut, nie tylko by grać, ale również by móc je przerabiać i kopiować potrzebujemy takich, które są w domenie publicznej lub które zostały udostępnione jak podręczniki powyżej na wolnych licencjach.
Największe bazy współczesnych zapisów nutowych udostępnione za darmo i otwarcie to:
MusOpen najbardziej znany dzięki kampaniom na kickstarterze projekt posiada ogromny, choć niepełny katalog. Poza nutami zawiera katalog nagrań muzyki klasycznej i niewielką kolekcje materiałów edukacyjnych podzielone wg. instrumentów i tematów.
International Music Score Library Project to największy i stale rosnący katalog, który można przeszukiwać nie tylko po kompozytorach, ale po okresie i gatunkach twórczości, tutaj również znajdziemy dla części kompozycji nagrania ich otwartych wykonań.
Mutopia, kolekcja ponad 2000 kompozycji dostępny tutaj jest najlepiej przygotowana technicznie ze wszystkich opisanych projektów. Nuty dostępne są w formatach PDF, MIDI oraz edytowalnym formacie LilyPond. Same zapisy tworzone i dodawane są przez wolontariuszy.
Projekt Gutenberg, którego głównym celem jest udostępnianie książek w sieci, posiada również mniejszą kolekcję nut muzyki klasycznej.
Choral Wiki to projekt udostępniający zapisy i tłumaczenia tekstów muzyki chóralnej. Tworzony przez wolontariuszy posiada ponad 15000 tekstów oraz dodatkowych materiałów jak wybór książek o muzyce chóralnej.
Jeśli nie straszne nam korzystanie z nut w ich oryginalnych (często rękopisów i pierwszych wydań) postaciach to możemy skorzystać z kolekcji nut z domeny publicznej w bibliotekach cyfrowych. Jedną z większych kolekcji posiada np. Morgan Library and Museum.
Materiały edukacyjne dla młodszych i nie tylko
Przewodnik „Laboratorium Dźwięków. Nowe ścieżki edukacji artystycznej” to krótki, ale ciekawy efekt warsztatów artystycznych Fundacji Braci Golców, w którym znajdziemy sporo pomysłów na zajęcia artystyczne i muzyczne. Publikacja dzięki Akademii Orange jest otwartym zasobem edukacyjnym.
Akademia Dźwięku, również dzięki Akademii Orange udostępniła za to serię wideo i materiałów poradnikowych dla tych, którzy chcą uczyć się produkcji muzycznej.
Podobne