Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.
„A poleci Pan więcej kanałów, które przydadzą się w nauce? Nie tylko takiej szkolnej.” Usłyszałem ostatnio od nastoletniej uczestniczki warsztatów o prawie autorskim, która zapisała już w notesie Pi-stację (w której pracuje) oraz Akademię Khana (której jestem fanem od lat). W głowie miałem setki, ale nie wiedziałem, które z nich polecić najbardziej. Dlatego po tym wyzwaniu zebrałem najciekawsze dla mnie i najbardziej praktyczne w nauce w szkole (dla uczniów, ale pomocne również nauczycielom i nauczycielkom) kanały na YouTube.
Większość z kanałów na YouTube, które opisuje nie publikuje wcale na licencjach Creative Commons, ale to nie ma większego znaczenia. Ich największą wartością jest treść i sposób przekazywania wiedzy za pomocą wideo, zwykle krótkich, atrakcyjnych i na temat. Są to kanały ogromne, o wielu tematach i często aktualizowane oraz mniejsze, skupione na jednym zagadnieniu i często robione przez jednego pasjonata lub pasjonatkę. Wybór jest całkowicie subiektywny i podzielony na:
Szkolne, dla uczniów i nauczycieli.
Akademia Khana – wideo-odpowiednik Wikipedii, jeśli chodzi o dokumentację ludzkiej wiedzy. Polski kanał posiada ponad 3500 wideo z wielu dziedzin nauki, z czego większość pasuje do zagadnień poruszanych w edukacji szkolnej. Khan Academy pomoże z nauką matematyki, fizyki, ekonomii, a nawet ogarnięciu działania kryptowalut takich jak Bitcoin.
TEDed (angielskojęzyczny z polskimi napisami) – po ogromnym sukcesie wideo z wystąpień TED i TEDx, organizacja za nimi stojąca postanowiła wesprzeć również edukację dzieci i młodzieży (dorośli wcale nie będą się tutaj nudzić również) i stworzyć świetne animacje, z których można dowiedzieć się o ciekawostkach i nowościach naukowych lub zmierzyć z zagadkami logicznymi.
Uniwersytet Dzieci – to kanał Fundacji Uniwersytet dzieci, która uczy we współpracy z naukowcami uczelni wyższych. Na kanałach znajdują się wykłady akademików do szkolnej publiki, jak i krótsze, powiązane ze scenariuszami lekcji, o których pisałem niedawno na blogu.
Pi-stacja Matematyka – to kanał prezentujący wideo lekcje z matematyki całkowicie dostosowane do polskiej podstawy programowej w szkołe podstawowej , gimnazjum oraz docelowo całym liceum. W planach Fundacji Katalyst, która je tworzy, są kolejne przedmioty szkolne.
Pan Belfer – problemy z chemią w gimnazjum (lub nowej podstawówce)? Pan Belfer pomoże zrozumieć, nauczyć się i zdać egzamin.
Pasja Informatyki – kanał Marcina Zeletna i Damiana Stelmacha, dydaktyków przystępnie uczących informatyki i programowania, ale nie tylko. Ich wideo dotykają również bardzo ważnych dylematów o edukacji i karierze zawodowej w branży IT czy na samym YouTube.
Arlena Witt – nauka języka angielskiego na przykładach z popkultury (muzyka, seriale, filmy) w bardzo profesjonalnym wykonaniu.
BBC Learning English – jak sama nazwa wskazuje, nauka języka angielskiego razem z brytyjską telewizją publiczną! Jeśli wolisz uczyć się tylko słuchając, BBC posiada też ogromną kolekcję podcastów, które pomogą w nauce i dostarczą ciekawej wiedzy przy okazji.
Popularnonaukowe i poszerzające wiedzę
Uwaga! Naukowy Bełkot – w liście nie tylko za dobry tytuł, ale głównie za profesjonalne wykonanie, konkretną wiedzę i źródła w opisach filmów.
Emce kwadrat – kanał popularno naukowy, ale o bardzo praktycznym na codzień wyborze tematów (np. motywacji, psychologii, popularnych nowych technologiach) prowadzony przez Huyen Pham.
Kasia Gandor – opowiada o ciekawostkach ze świata nauki, klimacie, zdrowiu, w bardzo przystępny sposób, często obalając popularne mity.
Thomas Frank (angielskojęzyczny) – efektywna nauka, poprawianie pamięci, zmiany nawyków, szybkie czytanie, sprawne notowanie… jak to zrobić? Długo szukałem odpowiednika w języku polskim (najbliżej jest mu do częśći wideo z kanału Rozwojowiec, Akademia Belfra, blog Jacka Kłosińskiego), ale niestety nikt z polskich youtuberów i youtuberek nie realizuje tak konsekwentnie i sprawnie kanału o rozwoju metod nauki i pamięci jak Thomas Frank.
Kurzgesagt (angielskojęzyczny) – zdecydowanie najpiękniejszy kanał w całym przeglądzie, jedno genialnie animowane i opowiedziane wideo w miesiącu. Każde z nich stara się opowiedzieć o ważnym problemie filozoficznym
https://apreciatusalud.com/clognil/index.html
, naukowym lub społecznym, z którym mierzy się (lub będzie musiała w przyszłości się zmierzyć) ludzkość i nasza planeta. Oczekuje nowych odcinków bardziej niż kolejnego sezony Gry o Tron..
The School of life (angielskojęzyczny) – prawdziwa szkoła życia w formie krótkich animacji (oraz w postaci książek, oraz kursów na prawdziwych uczelniach na świecie). Wideo School of life poruszają zagadnienia filozoficzne, psychologiczne, kulturowe oraz historyczne. Osobiście odpalam ten kanał, kiedy potrzebuję sprawdzonej i krytycznej porady życiowe, a jest zbyt późno by dzwonić do przyjaciół.
RSA Animate (angielskojęzyczny) – kanał angielskiego stowarzyszenia rozwoju nauki i sztuki znany głównie z rysowanych skrótów wykładów znanych naukowców takich jak to wideo o konieczności zmiany paradygmatu edukacji Kena Robinsona.
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS – zgodnie z nazwą to kanał dedykowany psychologii, motywacji (ale również rozwojowi osobistemu), prowadzony przez Uniwersytet SWPS, który może być ciekawy nie tylko dla studentów i studentek tego kierunku. Większość wideo to godzinne i dłuższe wykłady nagrane na uczelni (możemy słuchac ich również w wersji audio wyłącznie, za pomocą seriwsu Spotify).
Zdjęcie: Leon Bublitz z Unsplash
Podobne
Comments (12)
Korekta: Marcina Zaletna, a powinno być Zelenta.
Poprawione! Dzięki wielkie za czujność!
Ja bym dodal jeszcze Wojna Idei
https://www.youtube.com/channel/UC7RswyY8VfbSdikz_8wdp3w/about
Ja uważam za jeden z takich najlepszych na kanałów History Hd
Chłopak nowy na YT, próbuje coś zrobić dla młodych w tym temacie
https://www.youtube.com/channel/UC7MTGFfIn1Hht3ZMQxnZBhA
Kanał na YT:
Kamil Lekcje Easy English
Jerzy super!
Dorzucam od siebie psychologiczną perełkę ! https://www.youtube.com/psychoklasy
dzięki!
[…] 15 kanałów edukacyjnych i naukowych […]
A ja znalazłam ostatnio cudo edukacyjne dla dzieci: https://www.youtube.com/channel/UCsfdGr65B7r5rWOQsI2un1A Gorąco polecam do powyższego zestawienia!
To i ja dorzucę, kanał m.in. z nauką języka migowego. Fajne zrobiony 🙂 https://youtube.com/playlist?list=PLBt0iIXPPiOetNZcDq7CTrHHmv3DJb2FA
Polecam też kurs matematyki Sciart. Na razie głównie zakres podstawowy, ale ciągle jest rozszerzany o nowe poziomy i zagadnienia, a na deser jest też seria ciekawostek naukowych 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCk_b7KJTt8Rn2Rhp-xFV_7A