YouTube i Creative Commons

Największy serwis hostujący materiały wideo posiada opcję licencjonowania dodawanych filmów na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa. O ile opatrzenie filmu licencją jest proste to wyszukiwanie filmów po licencji jest możliwe wyłącznie przez edytor filmów YouTube (wyłącznie po zalogowaniu) lub przez zewnętrzne wyszukiwarki jak Creative Commons Search (opisywane już wcześniej). Wyszukiwanie przez edytor jest bardzo łatwe, wystarczy kliknąć na ikonkę CC aby szukać wśród filmów na wolnej licencji. Niestety jeśli chcemy je wykorzystać poza edytorem lub po prostu zdobyć link musimy kliknąć na wybrany film, a kiedy się otworzy kliknąć prawym przyciskiem myszy i skopiować link bezpośredni do filmu (jak na ilustracji).

Aby opublikować film, po zalogowaniu się do serwisu przechodzimy do opcji Prześlij film, w której to wybieramy z dysku materiał i przesyłamy go do sieci.  Pod oknami informacji (tytuł, opis, tagi, kategorie, prywatność) znajduje się pole Licencja, w którym musimy zaznaczyć opcję Creative Commons – uznanie autorstwa i po zmianie kliknąć Zapisz zmiany.

 

Aby wykorzystać w swoim wideo inne materiały na licencji CC dostępne w YouTube możemy skorzystać z Edytora, w którym pojawi się teraz ikonka CC. Po kliknięciu na nią mamy możliwość wyszukiwania filmów dostępnych na licencji i wykorzystywania ich w naszym projekcie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.