Cyfrowa biblioteka Wolne Lektury

4400 książek zajmuje sporo miejsca na półkach i czasu na ich przeczytanie, ale w przypadku lektur szkolnych i klasyki literatury, posiadanie ich dostępnych w każdej chwili i z możliwością szybkiego przeszukania, bywa niezwykle przydatne. To dlatego Wolne Lektury, cyfrowa biblioteka tworzona przez Fundację Nowoczesna Polska jest tak popularna. Oni naprawdę mają tyle książek na stronie, w aplikacji i dostępnych bez żadnych ograniczeń, nawet logowania.

Biblioteka

Wolne Lektury to ogromna, opracowana pod kątem łatwości wykorzystania w edukacji kolekcja utworów literackich należących do domeny publicznej (co do których nie obowiązują już prawa autorskie majątkowe) lub dostępnych na wolnych licencjach. Dzięki temu zarówno teksty jak i audiobooki można wykorzystać za darmo, kopiować, drukować, remiksować.

W serwisie znajdziemy zarówno lektury szkolne jak i klasykę literatury polskiej i zagranicznej. Książki dostępne są przez stronę i w formatach PDF, TXT, oraz w wygodnych dla czytników ebooków formatach EPUB i MOBI. Można też łatwo wygenerować nowy plik PDF okrojony np. o motywy literackie czy przypisy, ze zwiększoną interlinia lub rozmiarem tekstu (przydatne w nauce czytania i dla osób, które potrzebują różnych wizualnych zmian, dzięki którym łatwiej im się czyta). Audiobooki również tworzone są z myślą o różnych potrzebach i dostępne jako MP3, OGG Vorbis lub jako pliki w formacie DAISY, wygodniejszym dla osób niewidomych i mających problemy w czytaniu.

Od kilku lat zespół redakcyjny Wolnych lektur dba również o opracowywanie kolekcji tematycznych, wśród których znajdziecie m.in. wybory lektur dla różnych poziomów edukacji, Bibliotekę pisarzy żydowskich im. Michała Friedmana czy moja ulubioną, kolekcję literatury fantastycznej.

Dodatki i funkcje

We współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie Wolne lektury udostępniają również kolekcje kilkuset obrazów i zdigitalizowanych wizerunków rzeźb, które można przeglądać wg. występujących w nich motywów. Motywy znajdziemy oczywiście również w tekstach, dzięki czemu tekst z Wolnych Lektur jest w zasadzie gotową pomocą naukową w klasie czy podczas czytania książki z myślą o lekcji języka polskiego 🙂

Wolne lektury pozwalają na wyszukiwanie nie tylko utworów po autorze, epoce powstania czy gatunku, ale również pozwalają na przeszukiwanie treści pod kątem motywów literackich. Warto założyć sobie również konto w bibliotece i zapisywać utwory do których chcemy wrócić

Jeśli chcecie pomóc promować Wolne Lektury w szkole lub bibliotece to możecie łatwo zrobić to przy pomocy plakatów i infografik.

Jeśli korzystacie z Wolnych Lektur regularnie rozważcie przekazanie Fundacji Nowoczesna Polska swojego 1% podatku lub innego wsparcia finansowego, dzięki któremu opracują kolejne książki.

Comment (1)

  1. Przyjemnie mi się czyta

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.