Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.
4400 książek zajmuje sporo miejsca na półkach i czasu na ich przeczytanie, ale w przypadku lektur szkolnych i klasyki literatury, posiadanie ich dostępnych w każdej chwili i z możliwością szybkiego przeszukania, bywa niezwykle przydatne. To dlatego Wolne Lektury, cyfrowa biblioteka tworzona przez Fundację Nowoczesna Polska jest tak popularna. Oni naprawdę mają tyle książek na stronie, w aplikacji i dostępnych bez żadnych ograniczeń, nawet logowania.
Biblioteka
W serwisie znajdziemy zarówno lektury szkolne jak i klasykę literatury polskiej i zagranicznej. Książki dostępne są przez stronę i w formatach PDF, TXT, oraz w wygodnych dla czytników ebooków formatach EPUB i MOBI. Można też łatwo wygenerować nowy plik PDF okrojony np. o motywy literackie czy przypisy, ze zwiększoną interlinia lub rozmiarem tekstu (przydatne w nauce czytania i dla osób, które potrzebują różnych wizualnych zmian, dzięki którym łatwiej im się czyta). Audiobooki również tworzone są z myślą o różnych potrzebach i dostępne jako MP3, OGG Vorbis lub jako pliki w formacie DAISY, wygodniejszym dla osób niewidomych i mających problemy w czytaniu.
Od kilku lat zespół redakcyjny Wolnych lektur dba również o opracowywanie kolekcji tematycznych, wśród których znajdziecie m.in. wybory lektur dla różnych poziomów edukacji, Bibliotekę pisarzy żydowskich im. Michała Friedmana czy moja ulubioną, kolekcję literatury fantastycznej.
Dodatki i funkcje
We współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie Wolne lektury udostępniają również kolekcje kilkuset obrazów i zdigitalizowanych wizerunków rzeźb, które można przeglądać wg. występujących w nich motywów. Motywy znajdziemy oczywiście również w tekstach, dzięki czemu tekst z Wolnych Lektur jest w zasadzie gotową pomocą naukową w klasie czy podczas czytania książki z myślą o lekcji języka polskiego 🙂
Wolne lektury pozwalają na wyszukiwanie nie tylko utworów po autorze, epoce powstania czy gatunku, ale również pozwalają na przeszukiwanie treści pod kątem motywów literackich. Warto założyć sobie również konto w bibliotece i zapisywać utwory do których chcemy wrócić
Jeśli chcecie pomóc promować Wolne Lektury w szkole lub bibliotece to możecie łatwo zrobić to przy pomocy plakatów i infografik.
Jeśli korzystacie z Wolnych Lektur regularnie rozważcie przekazanie Fundacji Nowoczesna Polska swojego 1% podatku lub innego wsparcia finansowego, dzięki któremu opracują kolejne książki.
Podobne
Comment (1)
Przyjemnie mi się czyta