Piękne i praktyczne mapy

Jeśl tylko interesują Cie piękne mapy lub potrzebujesz jednej np. jako ilustracji, ale takiej za darmo, do przerobienia i pięknej… oto  Stamen.maps.com. Idealne miejsce w sieci, w którym nie tylko wygenerujesz mapę dowolnego miejsca (o ile jest ono na mapach z OpenStreetMap) w kilku stylach.

Całość projektu dostępna jest nalicencji CC BY, a dane na nich opierają się o wspomnianianą już, świetną alternatywę dla Google Maps czyli Open Street Map.

Mapy dostępne tutaj są nie tylko praktyczne (np. cztery różne style klasycznych map terenowych), ale również artystyczne. Do dyspozycji mamy m.in czarno-białą mapę czyli Toner, mapę stylizowaną na malowaną akwarelami, mapy stylizowane na obraz widzany z staleity nad nim orbitującej czy mapę na której ulice płoną (sic!).

Jak pobrać mapę? Trzeba rozszerzyć widok (ukośna strzałka obok nazwy stylu mapy) i wybrać Image (pobieranie obrazu) lub Embed (umieszczanie go za pomocą kodu na stronie). Krótka instrukcja w GIFie poniżej.

via GIPHY

Te mapy mogą być wykorzystywane czysto estetycznie np. jako plakaty czy ilustracje, ale świetnie sprawdzają się tam gdzie klasyczne mapy pokazują za dużo i po prostu potrzebujemy mapy jako ilustracji. Wszystkie mapy i narzędzia służące do ich generowania dostępna są również jako otwarte oprogramowanie w serwisie GitHub.

Darmowe zdjęcia, wideo i dźwięki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.