Wolne audiobooki LibriVox

Audiobooki z całego świata, w kilkudziesięciu językach? To właśnie oferuje LibriVox, organizacja i serwis, który oferuje kilka tysięcy książek z domeny publicznej, czytanych przez wolontariuszy (Ty też możesz do nich dołączyć!). Nagrania również uwalniane są do domeny publicznej dzięki czemu można je pobierać, remiksować, wykorzystywać w innych projektach. Same książki pochodzą z katalogów Projektu Gutenberg i Internet Archive i można je przeszukiwać po języku nagrania, autorze/autorce, gatunku.

W katalogu znajdują się w tym momencie 72 pozycje w języku polskim m.in. Lalka Bolesława Prusa i Na srebrnym globie Jerzego Żuławskiego (pamiętajcie też, że audiobooki do wybranych książek oferują również Wolne lektury). Librivox posiada również nieoficjalną aplikację mobilną (na Androida i iOS), która pozwala wygodnie wyszukać, pobrać i słuachać audiobooków na smartfonie.

 

Wolne audiobooki książek z domeny publicznej

Comments (0)

  1. Czy audiobooki z LibriVox mogą być (we fragmentach lub całości) udostępniane publicznie?

    • Kamil Śliwowski

      Tak, audiobooki te publikowane są z przekazaniem do domeny publicznej, co oznacza że ich twórcy pozwalają na ich dowolne wykorzystanie, również publikowanie w innych miejscach, wykonywanie, odtwarzanie etc.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.