Wiedo archiwa Prelingera

Do filmu, teledysku, by urozmaicić szybkim GIF-em wpis na mediach społecznościowych, dobre materiały wideo z których można swobodnie zawszę się przydają. Czasem najprościej skorzystać z tych z domeny publicznej, atrakcyjną tematycznie i wizualnie kolekcje znajdziemy w archiwach Perlingera.

Prelinger Archives, ufundowane w 1983 przez Ricka Prelingera archiwum materiałów wideo to rosnąca kolekcja ulotnych materiałów audiowizualnych takich jak reklamy, materiały instruktażowe, edukacyjne i amatorskiego wideo. W 2002 roku kolekcja została nabyta przez bibliotekę Kongresu, która uzupełnia jej zasób (aktualnie ponad 12 tysięcy zdigitalizowanych taśm). Blisko 6900 materiałów z kolekcji nie jest objęte ochroną prawnoautorską (należy do domeny publicznej) i można z nich swobodnie korzystać. Ta część archiwum dostępna jest w Internet Archive, które stopniowo zastępuje wczesne nagrania nowymi wersjami o wyższej jakości.

via GIPHY

Jeśli zastanawiacie się jak można kreatywnie wykorzystać taki zasób polecamy obejrzenie interaktywnego teledysku i strony WWW francuskiego zespołu elektronicznego Isaac Delusion, który w całości został oparty o materiały z archiwum, za każdym razem generowane w unikalny sposób, ale w dopasowaniu do muzyki.

Archiwum 6500 wideo z domeny publicznej

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.