Przejdź do treści

Skąd brać darmową muzykę do wideo i podcastów – top 5 stron

FreeMusicArchive — wyszukaj idealny utwór dla siebie

FMA to serwis, który zbiera nagrania profesjonalnych twórców publikujących swoją muzykę na licencjach Creative Commons. Możesz przeszukiwać kilkadziesiąt tysięcy utworów po gatunkachczasie trwania (idealną funkcja dla osób szukających podkładów muzycznych do filmów o określonej długości) oraz według licencji.

Tak jak w naszej ściągawce powyżej możesz określić cel, do którego potrzebujesz muzyki i wyszukać materiały do wykorzystania komercyjnego czy remiksów. Jeśli potrzebujesz dodatkowych zgód lub chcesz zakupić licencję komercyjną do utworu, który na to nie pozwala, nadal możesz to zrobić za pomocą współpracującego z FMA serwisu Tribe of Noise Pro.

Sprawdź i zapisz do zakładek Free Music Archive

Soundcloud

Popularny serwis do publikacji utworów, remiksów czy nagrań całych sesji radiowych posiada również sporą część zasobów udostępnioną na licencjach Creative Commons. Zaznaczając podczas wyszukiwania (jak na ilustracji poniżej) opcje „Do komercyjnej przeróbki” lub „Do komercyjnego użycia” otrzymamy utwory, które możemy za oznaczeniem autorstwa twórców wykorzystać w naszych nagraniach, audycjach czy wideo. Wyniki wyszukiwania możemy również zawęzić do utworów o różnych długościach.

Obraz strony Soundcloud

Sprawdź i zapisz do zakładek Soundcloud

Musopen

Zapoczątkowany jako kampania crowdfundingowa projekt Musopen jest dziś jednym z największych serwisów, który udostępnia za darmo nagrania muzyki klasycznej, nuty i podręczniki do nauki muzyki. Większość nagrań dostępna jest w domenie publicznej, do swobodnego wykorzystania, część na licencjach Creative Commons (oznaczenia warunków znajdziemy obok każdego utworu). Aby pobrać utwory, musimy założyć konto.

Sprawdź i zapisz do zakładek Musopen

Freesound

Freesound to społecznościowy baza zawierająca dźwięki udostępniane na licencjach Creative Commons. Głosy, dostępne do pobrania w formacie WAV, najczęściej wymagają wyłącznie podpisania autorów (licencja Creative Commons Uznanie autorstwa) lub wcale (dzięki licencji Creative Commons Zero).

Sprawdź i zapisz do zakładek Freesound

Jamendo

To jedno z najstarszych miejsc w sieci z muzyką na licencjach Creative Commons, które dziś jest w ogromnej mierze serwisem dla twórców i klientów poszukujących muzyki do komercyjnego wykorzystania (pod nazwą usługi Jamendo Licensing). Osoby, które szukają pojedynczych utworów do swoich projektów również znajdą tutaj świetne propozycje, lecz wyszukanie utworu na odpowiedniej dla nas licencji wymaga przeglądania katalogu i sprawdzania warunków prawnych utworów (brak jest możliwości wyszukiwania muzyki wg. licencji lub warunków prawnych).

Sprawdź i zapisz do zakładek Jamendo

Music Archive

Muzyczna odnoga serwisu archiwizującego strony WWW, czyli Internet Archive, wyświetla blisko 16 milionów wyników. Znajdziemy tutaj otwarte i darmowe nagrania audiobooków w kilku językach, archiwalne nagrania radiowe z domeny publicznej czy muzea dźwięków. Niestety, brak filtrowania po licencjach i warunkach prawnych oznacza, że musisz sprawdzić je dla każdego utworu. Przeszukiwanie tak ogromnego zasobu jest wymagające, ale jeśli potrzebujesz czegoś naprawdę oryginalnego, tutaj są na to największe szanse.

Sprawdź i zapisz do zakładek Music Archive

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.