Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.
Muzeum Muncha w Oslo zdigtalizowało własne, pokażne zbiory jednego z najbardziej znanych malarzy dwudziestego wieku, Edvarda Muncha. Muzeum poszło o krok dalej i poprosiło o możliwość digitalizacji i udostępnienia również inne muzea i prywatnych kolekcjonerów. W efekcie do sieci trafiło ponad 7,600 rysunków.
W tej różnorodnej kolekcji znajdziemy akwarele, szkicowniki, rysunki narzędzi czy monet, na których ćwiczył się ten bardzo zdyscyplinowany malarz. 90 procent rysunków znajduje się w Muzeum Muncha. Większość zdigitalizowanych dzieł sztuki nie jest szeroko znana (były w prywatnych kolekcjach lub niezwykle rzadko wystawiane). Dzięki akcji muzeum możliwe jest teraz znacznie lepsze studiowanie Muncha, znanego najbardziej z obrazu Krzyk. Dzięki digitalizacji i udostępnieniu obrazów muzealnicy mogli wreszcie skorzystać z wiedzy tłumu i udostępniając pracy np. na grupach na Facebooku, poszukiwać podpowiedzi np. o tym jaki budynek znajduje się na rysunku, którego nie udało się wcześniej ustalić.
Prace Edwarda Muncha przeszły do domeny publicznej w 2015 roku.
Kolekcja rysunków Muzeum MunchaIlustracje:
Vampire
Ghosts. Set design, szkic do sztuki Henrika Ibsena
Podobne