Otwarta kolekcja muzeum Sztuki w Cleveland

Muzeum Sztuki w Cleveland jest kolejny z z listy najczęściej odwiedzanych muzeów sztuki na świecie,  które zdecydowało się otworzyć dostęp do swoich cyfrowych zasobów. Podobnie jak wcześniej nowojorski MET czy Art Institute of Chicacgo, Cleveland Museum of Art (CMA), wydaje wysokiej jakości obrazy cyfrowy na zasadach Creative Commons Zero (CC0) czyli oznaczone jako domena publicznaj. To nie tylko zmiana opisu prawnejgo, ale również ułatwienie dostępu techniczego do nich na stronach oraz za pomocą API muzeum (dzięki któremy aplikacje i wyszukiwarki również mogą masowo z nich korzystać).

W styczniu 2019 CMA udostępniło 30 000 obiektów cyfrowych do wykorzystania bezpłatnie i bez ograniczeń. Ponadto owtorzyły również dostęp do metadanych dla ponad 61 000 utworów. Muzeum przy okazji tej pracy nawiązało współpracę z Creative Commons, które od kilku lat coraz bliżej współracuje z muzeami i galeriami na świecie by ułatwić dostęp do zasobów sztuki, kultury i dziedzictwa w sieci.

Aby ułatwić użytkownikom dostęp do informacji o dziełach sztuki, muzuem poprawiło sposób prezentacji obrazów, w tym tekst opisowy, informacje o pochodzeniu, historii wystaw, noty bibliograficzne etc. Na stronie muzeum odnajdziemy również wygodną wyszukiwarkę.

Zobacz cyfrową kolekcję Muzeum Sztuki w Cleveland

Ilustracja, Berthe Morisot, Reading, 1873 r.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.