Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.
Nowości w domenie publicznej, czyli twórczość artystów i artystek, do której prawa autorskie już wygasły, świętujemy 1 stycznia, ale nie oznacza to że wszystkie ich utwory tego dnia „automagicznie” pojawiają się w najlepszej jakości kopiach w sieci. Wiele z nich już tam jest, a niektóre dopiero się pojawią. Poniżej przegląd nie tyle nowości, co miejsc, w których znajdziecie utwory, z których możecie swobodnie korzystać. Spis ten jest znacznie krótszy np. od list, które znajdziecie na stronie domenapubliczna.org, niestety większość archiwów i bibliotek cyfrowych, w których kolekcjach znajdują się utwory, do których prawa już wygasły, publikuje je nadal z zastrzeżeniami pełnej ochrony praw autorskich*. Aby samodzielnie sprawdzić czy interesujący na utwór przeszedł już do domeny publicznej można skorzystać z kalkulatora przygotowanego przez agregator europejskich bibliotek cyfrowych, Europeana.
Malarstwo
Piet Mondriaan, 1942 – Broadway Boogie Woogie (Wikimedia Commons)
Edvard Munch – norweski malarz i grafik ekspresjonistyczny, którego obraz „Krzyk” bardzo silnie utrwalił się nie tylko w historii malarstwa, ale również popkulturze. Najlepszy przegląd jego prac w wysokiej rozdzielczości znajdziemy na angielskojęzycznej stronie Wikipedii, a najwyższej jakości wizerunki obrazów w Google Art Project**.
Piet Mondrian – malarz holenderski, współzałożyciel grupy De Stijl, twórca neoplastycyzmu, znany z prostych, geometrycznych kompozycji, które inspirują od lat świat mody. Sporą część jego prac znajdziemy już w portalu Wikimedia Commons.
Wassily Kandinsky – rosyjski malarz, grafik i teoretyk sztuki, współtwórca abstrakcjonizmu. Większość jego prac jest już do znalezienia w Wikimedia Commons, kilkanaście w bardzo wysokiej rozdzielczości można obejrzeć w Google Art Project. Na Archive.org znajdziecie natomiast książkę z kolekcji Muzeum Guggenheima poświęconą malarzowi i jego twórczości, z reprodukcjami (czarno-białymi) jego prac.
Literatura
Antoine de Saint-Exupéry – francuski pisarz i pilot, którego książka Mały książę jest jedną z najpopularniejszych i najczęściej tłumaczonych z języka francuskiego. W kraju pisarza, Fundacja mu poświęcona uzyskała 30 letnie przedłużenie ochrony prawa autorskich** do większości jego utworów, poza Francją tekst oryginału jest już w domenie publicznej.
Cyfrowa biblioteka Wolne lektury opublikowała już Między ustami a brzegiem pucharu Marii Rodziewiczówny oraz wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusz Gajcego i Zuzanny Ginczanki. Zapowiadają również publikacje utworu Karola Irzykowskiego Pałuba. Sny Marii Dunin, a także Kolekcję Poetów Wojny i Okupacji oraz pozostałe powieści autorstwa Marii Rodziewiczówny.
* Jak działa przechodzenie utworów do domeny publicznej i jak bardzo problematyczne bywa ustalenie możliwości zgodnego z prawem wykorzystania twórczości, której autorzy zmarli ponad 70 lat temu, możecie przeczytać na blogu Communia Association.
** Tylko część z obrazów, które znajdują się w Google Art Project oznakowana jest jako należące już do domeny publicznej, spis kolekcji utworów, które zostały w niższej rozdzielczości przeniesione z projektu do Wikimedia Commons można znaleźć tutaj.
*** Więcej o przedłużeniu ochrony we Francji.
Podobne