Nowa wersja wyszukiwarki zasobów na licencjach Creative Commons

Stali czytelnicy i czytelniczki tego bloga znają zapewne kilka sposobów wyszukiwania darmowych i otwartych materiałów w sieci. Jednym z moich ulubionych jest narzędzie wyszukiwania od samego Creative Commons. ccsearch.creativecommons.org przeszło przez lata wiele zmian, dostępna od 2 lat beta doczekała się dziś kolejnej aktualizacji, która zmieniła nie tylko wygląd, ale dodała również wiele praktycznych funkcji do tej multiwyszukiwarki.

Czym róźni się CC Search od np. wyszukiwania zaawansowanego w Google, w którym możemy filtrować wyniki po licencjach? Po pierwsze mamy tutaj tylko zasoby na licencjach Creative Commons i z domeny publicznej, a po drugie możemy wybierać serwisy, w których szukamy. W najnowszej wersji możemy również szukać treści po kategoriach.

Nowe źródłą treści na licencjach CC to między innymi: Animal Diversity Web, profesjonalny serwis graficzny Behance, Deviantart, muzeum cyfrowe Digitalt Museum, The Metropolitan Museum of Art, australisjkie Museums Victoria, brytyjskie Science Museum. Najnoawsza wersja CC Search integruje w sumie dostęp do ponad 10 milionów obrazów w 13 dostawcach treści.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.