Najlepszy przegląd domeny publicznej na rynku

Z tysięcy muzeów i bibliotek cyfrowych tylko część pozwala na pobieranie i wykorzystywanie swoich zasobów zgodnie z tym czy dostępne są już w domenie publicznej. Jednak nawet ta (rosnąca) część posiada w swoich kolekcja zbyt wiele treści by je szybko przeszukać i odkrywać najlepsze okazy. Oczywiście, jeśli mamy czas i cierpliwość do zróżnicowanych technicznie stron to znajdziemy to czego szukamy. Jeśli mamy cierpliwości odrobinę mniej z nieocenioną pomocą przychodzą przeglądy najlepszych zasobów (jakie dla różnych treści na licencjach Creative Commons publikuje sporadycznie na tym blogu np. o wzorach do druku 3D). Jeśli szukasz czegoś niesamowitego (pięknego lub nietypowego) w materiałach historycznych i dawnej sztuce to Public Domain Review jest najlepszym adresem w sieci. Poza niesamowitą selekcją materiałów oferuje zawsze pewność, że materiały te można ponownie wykorzystać i dane muzeum nie rości sobie praw do cyfrowego wizerunku dzieł.

20928055099_e61169e8c6_bPrzegląd rośnie już od kilku lat, a w jego kolekcji znajdziemy dziesiątki wyselekcjonowanych książek, fotografii, ilustracji, filmów, nagrań, a nawet GIF-ów (to oczywiście powstałych w wyników rozmaitych remiksów). O zasobach z domeny publicznej można przeczytać tutaj dosłownie całe eseje, takie jak chociażby historia rysunków panoramicznych i tzw. widoku z balonu. Tym, którym strona przeglądu (lub newsletter, w którym wyselekcjonowane zasoby trafiają prosto do skrzynki pocztowej) polecam stronę z wylistowanymi źródłami, z których wyszukiwane są materiały do przeglądu i samodzielne ćwiczenia i zabawy z domeną publiczną.

Ilustracje: The Principles of Light and Color, Babbitt, Edwin D. (Edwin Dwight) oraz anonimowa ilustracja Derwisza (tancerza z czasów imperium Ottomańskiego).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.