Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.
Chcesz zmienić swoj smartfon w małą, podręczną galerię sztuki lub muzeum? Potrzebujesz wizualnej inspiracji? Ten przegląd pomoże Ci wybrać aplikacje, które ułatwiają kontakt ze sztuką na co dzień, dla rozrywki, edukacji i czystej przyjemności.
Google Art&Culture – zapewne największe, obok Wikipedii miejsce z ze sztuką (od obrazów i rzeźb po fotografie i street-art) w sieci. Można do niego dotrzeć przez stronę oraz świetną aplikację mobilną na oba systemy operacyjne, Android i iOS. Umożliwia przeglądanie obrazów, wirtualnych wystaw, a nawet, dzięki opcji StreetView, pozwala spacerować po wnętrzach wielu muzeów z całego świata. Aplikacja umożliwia przeszukiwanie kolekcji: nie tylko po gatunkach, czasie powstania, muzeach i ich lokalizacjach, technice wykonania dzieła i nurtach w których one powstawały ale także po powiązanych wydarzeniach historycznych z jednej strony i po kolorach występujących w obrazach z drugiej. Zobaczymy tu najwyższej jakości reprodukcje. Niestety bez możliwości ich pobierania. Kolekcje sztuki Art&Culture dopełnia ogromny zbiór artykułów (często uzupełnianych materiałami wideo) o sztuce, oraz specjalnych kolekcji tematycznych, co sprawia że jest to niezastąpione narzędzie na zajęciach z historii sztuki i nie tylko.
Aplikacja dostępna jest częściowo w języku polskim i posiada najwięcej obrazów (oraz muzeów) z Polski ze wszystkich aplikacji w niniejszym przeglądzie m.in. z Muzeum Pałacu w Wilanowie, Zamku Królewskiego, Muzeum Sztuki w Łodzi. Muzeum Historii Polski.
Smartify – reklamująca się hasłem „świat sztuki w twojej kieszeni” aplikacja rozpoznaje znane obrazy za pomocą aparatu fotograficznego i prezentuje ich opisy oraz informacje o tym, w jakim muzeum znajduje się oryginał. Aplikacja rozpoznaje tylko obrazy znajdujące się jej bazie danych – dlatego nie znajdziemy tam żadnego z polskich kolekcji. W sumie jednak posiada obrazy z kilkudziesięciu największych muzeów na świecie. Poza funkcją rozpoznawania możemy przeglądać najważniejsze obrazy w wybranych muzeów oraz otrzymać podstawowe informacje o samej instytucji i jej kolekcji.
Może świetnie przydać się do zajęć ze smartfonami w szkole, podczas których wydrukowane obrazy można odczytywać jak kody QR.
DailyArt – ta aplikacja działa trochę inaczej od pozostałych, odkrywa dla Ciebie jeden obraz dziennie zamiast pokazywać całe zbiory muzeów. Poza obrazem ważne są też opisy, ciekawe i przyjazne, często zawierające historię obrazu lub autora. Zdarzają się tu zarówno bardzo znane arcydzieła jak i ciekawostki wybierane przez kuratorów i kuratorki aplikacji oraz we współpracy z muzami , z którymi DailyArt organizuje czasem specjalne serie. Jeśli chcesz dowiedzieć się codziennie czegoś nowego o sztuce ta aplikacja może zainspirować Cię do kontemplacji, który może docenisz bardziej niż godzinny dryf po stronach i aplikacjach muzeów?
Art-droid – podręczna encyklopedia obrazów, która bazuje na informacjach ze strony Wikiart, która od lat zbierała informacje o historii malarstwa. Jako jedyna na tej liście pozwala również pobierać pliki z obrazami i jest bardzo łatwa w obsłudze. Znajdziemy tu ogromną kolekcję obrazów, z krótkimi opisami, możliwość wyszukiwania wg. autorów/ek, kraju ich pochodzenia, wieku, w którym tworzyli, gatunkach, ruchach artystycznych i szkołach malarstwa.
Red Dot – jeśli interesuje Cię bardziej sztuka projektowania użytkowego to ponad 3400 projektów nagrodzonych prestiżową Red Dot dostępnych w jednej aplikacji, często z bogatymi opisami powinno Cię zainteresować. Aplikacja zawiera również kalendarz i mapę wydarzeń oraz miejsc związanych z projektowaniem i dizajnem np. studia, galerie, wystawy.
Behance – ogromna społeczność twórców i projektantów, którzy w serwisie Behance od lat prezentują swoje portfolia i prace sprawiła, że jest to jedno z kluczowych miejsc w sieci, do którego warto zaglądać po graficzne inspiracje. Po zalogowaniu się w aplikacji i dodaniu dziedzin do obserwowania możemy przeglądać setki tysięcy prac współczesnych dizajnerów, ilustratorów i ilustratorek, fotografów i fotografek, animatorów i animatorek.
Instagram – Nie jest to aplikacja stworzona z myślą o prezentacji sztuki, ale konta na niej posiada wiele muzeów, galerii i instytucji kultury, które prezentują w niej dzieła ze swoich kolekcji oraz wiele ciekawy informacji, w prostej, przystępnej formie. Doświadczenie korzystania z tej dosyć uzależniającej aplikacji można zmienić w codzienną dawkę wrażeń estetycznych i wiedzy o sztuce. Najłatwiej dodając do obserwowanych swoje ulubione galerie i muzea, nie tylko z Polski. Ja obserwuję m.in. takie konta jak Muzuem Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Galeria Zachęta, Folger Library (biblioteka poświęcona twórczości Szekspira i jego wpływowi na sztukę), Tate (sieć publicznych galerii sztuki m.in. sztuki współczesnej Tate Modern).
Horlick’s Malted Milk Shakespearean Calendar, 1908. Companies have never hesitated to use Shakespeare to sell their products, from this 1908 calendar to last year’s „Romeo and Juliet”-inspired iPhone commercial. Swipe to see the rest of the year and more of illustrator A.C. Gilbert’s portraits of Shakespeare’s heroines. #FolgerFinds #itsadate #calendar #Rosalind #Portia #Juliet #RomeoandJuliet #Shakespeare #advertisement #retroads #advertisinghistory #folgerlibrary #shakespeareana
Post udostępniony przez Folger Shakespeare Library (@folgerlibrary) Paź 22, 2017 o 9:07 PDT
Aplikacje muzeów
Być może nie dają poczucia bycia wewnątrz muzeum, ale z pewnością zbliżają do tego doświadczenia bardziej niż samo oglądanie obrazów. Wiele z największych muzeów posiada aplikacje, z których możemy korzystać również poza ich budynkami, oglądać wybrane obiekty oraz słuchać audio przewodników lub skorzystać z wirtualnych wycieczek. Do najpopularniejszych i należą m.in. aplikacja Państwowego Muzeum Ermitażu w Sankt Petersburgu (Android, iOS), Rijksmuseum w Amsterdamie (Android, iOS), The Metropolotian Muzeum w Nowym Yorku, MoMA w Nowym Jorku (niestety wyłącznie na system iOS).
Tylko na iPhone’a
Artsy – aplikacja łącząca prezentacje sztuki historycznej i współczesnej z możliwością jej zakupu, łączy osoby zainteresowane podziwianiem obrazów oraz artystów. W apce znajdziemy ponad 300 000 dzieł, które są opisywane dzięki Art Genome Project, bardzo interesującej technologii klasyfikacji sztuki, która ułatwia wyszukiwanie i odkrywanie połączeń między artystami i ich dziełami. Rezultaty pracy Artsy dostępna są jako otwarte oprogramowanie.
Typendium – aplikacja dla fanów i fanek sztuki typograficznej, zawiera prezentacje i eseje na temat krojów pisma.
Podobne