Chcesz zmienić swoj smartfon w małą, podręczną galerię sztuki lub muzeum? Potrzebujesz wizualnej inspiracji? Ten przegląd pomoże Ci wybrać aplikacje, które ułatwiają kontakt ze sztuką na co dzień, dla rozrywki, edukacji i czystej przyjemności.
Google Art&Culture – zapewne największe, obok Wikipedii miejsce z ze sztuką (od obrazów i rzeźb po fotografie i street-art) w sieci. Można do niego dotrzeć przez stronę oraz świetną aplikację mobilną na oba systemy operacyjne, Android i iOS. Umożliwia przeglądanie obrazów, wirtualnych wystaw, a nawet, dzięki opcji StreetView, pozwala spacerować po wnętrzach wielu muzeów z całego świata. Aplikacja umożliwia przeszukiwanie kolekcji: nie tylko po gatunkach, czasie powstania, muzeach i ich lokalizacjach, technice wykonania dzieła i nurtach w których one powstawały ale także po powiązanych wydarzeniach historycznych z jednej strony i po kolorach występujących w obrazach z drugiej. Zobaczymy tu najwyższej jakości reprodukcje. Niestety bez możliwości ich pobierania. Kolekcje sztuki Art&Culture dopełnia ogromny zbiór artykułów (często uzupełnianych materiałami wideo) o sztuce, oraz specjalnych kolekcji tematycznych, co sprawia że jest to niezastąpione narzędzie na zajęciach z historii sztuki i nie tylko.
Aplikacja dostępna jest częściowo w języku polskim i posiada najwięcej obrazów (oraz muzeów) z Polski ze wszystkich aplikacji w niniejszym przeglądzie m.in. z Muzeum Pałacu w Wilanowie, Zamku Królewskiego, Muzeum Sztuki w Łodzi. Muzeum Historii Polski.
Jak znaleźć swojego selfie-sobowtóra w muzeum?
Dzięki najnowszej wersji aplikacji Google Arts&Culture można odszukać swojego muzealnego sobowtóra (jak na przykładzie powyżej). Po zrobieniu zdjęcia aplikacja przeszukuje cyfrowe kolekcje muzeów i łączy nasze selfie z podobnymi postaciami z obrazów. Aktualizacja nie jest jeszcze dostępna w Polsce. Można to jednak obejść instalując na komórce aplikację sieci VPN (np. darmowy TunnelBear). Następnie ustawiając połączenie przez USA i instalując aplikację ponownie. Dobrej zabawy!
Smartify – reklamująca się hasłem „świat sztuki w twojej kieszeni” aplikacja rozpoznaje znane obrazy za pomocą aparatu fotograficznego i prezentuje ich opisy oraz informacje o tym, w jakim muzeum znajduje się oryginał. Aplikacja rozpoznaje tylko obrazy znajdujące się jej bazie danych – dlatego nie znajdziemy tam żadnego z polskich kolekcji. W sumie jednak posiada obrazy z kilkudziesięciu największych muzeów na świecie. Poza funkcją rozpoznawania możemy przeglądać najważniejsze obrazy w wybranych muzeów oraz otrzymać podstawowe informacje o samej instytucji i jej kolekcji.
Może świetnie przydać się do zajęć ze smartfonami w szkole, podczas których wydrukowane obrazy można odczytywać jak kody QR.
DailyArt – ta aplikacja działa trochę inaczej od pozostałych, odkrywa dla Ciebie jeden obraz dziennie zamiast pokazywać całe zbiory muzeów. Poza obrazem ważne są też opisy, ciekawe i przyjazne, często zawierające historię obrazu lub autora. Zdarzają się tu zarówno bardzo znane arcydzieła jak i ciekawostki wybierane przez kuratorów i kuratorki aplikacji oraz we współpracy z muzami , z którymi DailyArt organizuje czasem specjalne serie. Jeśli chcesz dowiedzieć się codziennie czegoś nowego o sztuce ta aplikacja może zainspirować Cię do kontemplacji, który może docenisz bardziej niż godzinny dryf po stronach i aplikacjach muzeów?
Art-droid – podręczna encyklopedia obrazów, która bazuje na informacjach ze strony Wikiart, która od lat zbierała informacje o historii malarstwa. Jako jedyna na tej liście pozwala również pobierać pliki z obrazami i jest bardzo łatwa w obsłudze. Znajdziemy tu ogromną kolekcję obrazów, z krótkimi opisami, możliwość wyszukiwania wg. autorów/ek, kraju ich pochodzenia, wieku, w którym tworzyli, gatunkach, ruchach artystycznych i szkołach malarstwa.
Red Dot – jeśli interesuje Cię bardziej sztuka projektowania użytkowego to ponad 3400 projektów nagrodzonych prestiżową Red Dot dostępnych w jednej aplikacji, często z bogatymi opisami powinno Cię zainteresować. Aplikacja zawiera również kalendarz i mapę wydarzeń oraz miejsc związanych z projektowaniem i dizajnem np. studia, galerie, wystawy.
Behance – ogromna społeczność twórców i projektantów, którzy w serwisie Behance od lat prezentują swoje portfolia i prace sprawiła, że jest to jedno z kluczowych miejsc w sieci, do którego warto zaglądać po graficzne inspiracje. Po zalogowaniu się w aplikacji i dodaniu dziedzin do obserwowania możemy przeglądać setki tysięcy prac współczesnych dizajnerów, ilustratorów i ilustratorek, fotografów i fotografek, animatorów i animatorek.
Instagram – Nie jest to aplikacja stworzona z myślą o prezentacji sztuki, ale konta na niej posiada wiele muzeów, galerii i instytucji kultury, które prezentują w niej dzieła ze swoich kolekcji oraz wiele ciekawy informacji, w prostej, przystępnej formie. Doświadczenie korzystania z tej dosyć uzależniającej aplikacji można zmienić w codzienną dawkę wrażeń estetycznych i wiedzy o sztuce. Najłatwiej dodając do obserwowanych swoje ulubione galerie i muzea, nie tylko z Polski. Ja obserwuję m.in. takie konta jak Muzuem Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Galeria Zachęta, Folger Library (biblioteka poświęcona twórczości Szekspira i jego wpływowi na sztukę), Tate (sieć publicznych galerii sztuki m.in. sztuki współczesnej Tate Modern).
Post udostępniony przez Folger Shakespeare Library (@folgerlibrary) Paź 22, 2017 o 9:07 PDT
Aplikacje muzeów
Być może nie dają poczucia bycia wewnątrz muzeum, ale z pewnością zbliżają do tego doświadczenia bardziej niż samo oglądanie obrazów. Wiele z największych muzeów posiada aplikacje, z których możemy korzystać również poza ich budynkami, oglądać wybrane obiekty oraz słuchać audio przewodników lub skorzystać z wirtualnych wycieczek. Do najpopularniejszych i należą m.in. aplikacja Państwowego Muzeum Ermitażu w Sankt Petersburgu (Android, iOS), Rijksmuseum w Amsterdamie (Android, iOS), The Metropolotian Muzeum w Nowym Yorku, MoMA w Nowym Jorku (niestety wyłącznie na system iOS).
Tylko na iPhone’a
Artsy – aplikacja łącząca prezentacje sztuki historycznej i współczesnej z możliwością jej zakupu, łączy osoby zainteresowane podziwianiem obrazów oraz artystów. W apce znajdziemy ponad 300 000 dzieł, które są opisywane dzięki Art Genome Project, bardzo interesującej technologii klasyfikacji sztuki, która ułatwia wyszukiwanie i odkrywanie połączeń między artystami i ich dziełami. Rezultaty pracy Artsy dostępna są jako otwarte oprogramowanie.
Typendium – aplikacja dla fanów i fanek sztuki typograficznej, zawiera prezentacje i eseje na temat krojów pisma.