Mapy Natural Earth

Mapy projektu Natural Earth dostępne jako grafiki rastrowe i dane wektorowe . Wszystkie dostępne są w domenie publicznej czyli można korzystać z nich w dowolny, nieograniczony sposób, z czego korzysta masa projektów nie tylko edukacyjnych na całym świecie.

Mapy dostępne są w trzech skalach, a w każdej skali mamy do wybory albo mapy wektorowe z danymi kulturowymi albo mapy wektorowe fizyczne albo mapy w wersji rastrowej (czyli mapy w określonym rozmiarze, nieskalowalne).  Po wybraniu jednej ze skal i rodzaju map zostaniemy przekierowani do szczegółowej listy map.  Znajdziemy tu mapy od nazw geograficznych przez rzeki i zbiorniki wodne po miasta wg. gęstości zaludnienia czy lotniska na całym świecie.

Pełna lista map i opisy ich rodzajów znajduje się w dziale funkcjonalności. Do wszystkich map dołączone są pliki z danymi geograficznymi które można odczytywać i wykorzystywać również bez map.

Pliki wektorowe z Natural Earth zapisywane są w specjalnym formacie Shapefile (rozszerzenie .shp) które możemy otwierać i edytować za pomocą takich programów jak otwarte Quantum GIS (dostępny dla Linuksa, Windowsa i Mac OS).

Zobacz wolne mapy Natural Earth

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.