Magnatune – otwarta wytwórnia muzyczna

Magnatune to nie jest zwykła strona z muzyką w sieci, to jedna z pierwszych wytwórni, która wydaje w całości muzykę na licencji CC BY-NC, a ze sprzedaży wszelkich płyt i dodatkowych licencji dzieli się z twórcami pół na pół. Magnatune wydała dotąd i oferuje ponad 1200 albumów kilkuset muzyków.

Wszystkie płyty można słuchać lub przez liczne wtyczki i aplikacje do programów odtwarzających muzykę. Jeśli chcemy pobrać muzykę bezpośrednio ze strony Magnatune musimy jednak albo zapłacić abonament który daje dostęp do wszystkich utworów lub szukać tych utworów w innych miejscach w sieci. Magnatune oferuje pliku wysokiej jakości oraz bez żadnych zabezpieczeń technicznych (DRM). Wytwórnia oferuje również abonamenty dla osób i instytucji potrzebujących posiadać komercyjną licencję na muzykę bez konieczności udziału pośredników takich jak organizacje zbiorowego zarządzania.

Mimo, że cała muzyka dostępna jest na otwartej licencji i każdy może ją kopiować i publikować za darmo poza Magnatune, wytwórnia działa od 2003 roku i nadal zarabia na siebie i artystów, którzy w niej wydają.

Posłuchaj muzyki z wytwórni Magnatune

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.