Jakimś sposobem Facebook, który od kilku lat przekracza każdą możliwą granicę zaufania swoich użytkowników i użytkowniczek w kwestii dbania o ich dane i prywatność, potrafi równocześnie współtworzyć i promować świetne zasoby edukacyjne na temat bezpieczeństwa i ochrony prywatności w sieci.
Stworzone przez instytut naukowy Berkman Klein Center for Internet & Society z Uniwersytetu Harvarda zajmujący się prawami internetowymi, scenariusze lekcji dostępne są w kilku językach (w tym polskim). Można je również swobodnie kopiować i przerabiać dzięki wolnej licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach. 18 scenariuszy, przygotowanych do realizacji zwykle na dłużej niż jedna godzina lekcyjna. Materiały dotyczą takich zagadnień, jak prywatność, tożsamość w sieci, krytyczne podejście do informacji, zabezpieczenia techniczne, dobre samopoczucie w sieci, pozytywne zachowania i angażowanie społeczności w sieci. Lekcje dedykowane są dla uczniów w wieku 11-18 lat.
Scenariusze zbudowane są z opisów dla osoby prowadzącej lekcje, aktywności oraz możliwości uruchomienia od razu ze strony WWW trybu prezentacji (czyli tych slajdów które wyświetlamy klasie z konkretnymi zadaniami lub pytaniami dla nich). Lekcje można prowadzić korzystając ze strony lub pobrać jako pliki PDF z opisem przebiegu lekcji. Do kilku lekcji przygotowane są również dedykowane materiały wideo.
Podobne scenariusze można odnaleźć również w serwisach Cyfrowa Wyprawka (dotyczące prywatności, ochrony danych i prawa w sieci, dla wszystkich poziomów edukacji), Edukacja Medialna (również o ekonomii informacji w sieci) oraz Asy Internetu (o cyberbezpieczeństwie i obywatelstwie cyfrowym, dla szkół podstawowych).