Komiksy z domeny publicznej cz.1

Comic Book Plus posiada w stale rosnącej kolekcji już ponad 22 000 komiksów z domeny publicznej. Dokładnie opracowane i sprawdzone (pod kątem praw autorskich) komiksy pochodzą z tzw. złotej (lata 30-te i 40-te XX wieku) i srebrnej (1956-1970) ery komiksu amerykańskiego. Wiele z nich to nie tylko komiksy przygodowe czy fantastyczne, ale również propagandowe i edukacyjne wydania rządu amerykańskiego (głównie o tematyce wojennej). Aby pobrać komiksy w całości (a nie zapisując pojedyncze strony) musimy założyć darmowo konto. Więcej o kolekcji na blogu Open Culture.

Komiksy z domeny publicznej na Comic Book Plus

Comments (0)

  1. Hej,
    a jak to jest z naszymi polskimi komiksami, które komiksy można już potraktować jako materiały na licencji CC0 ze względu na ich wiek?

    • Kamil Śliwowski

      W USA niektóre komiksy trafiły szybciej do domeny publicznej z racji na finansowanie ze środków publicznych, a niektóre z początków tej sztuki (np. gazetowa z XIX wieku) z racji na wygaśnięcie praw. W Polsce chyba nie ma takiej kolekcji i jest też znacznie mniej komiksów powstałych przed wojną (przykładowo rysunki o Koziołku Matołku przejdą do domeny publicznej dopiero w 2038 roku. Komiksów gazetowych w domenie publicznej szukałbym w bibliotece cyfrowej http://polona.pl/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.