Przejdź do treści

Jak pracuję na co dzień?

O co chodzi?

Często dzielimy się naszymi sukcesami i inspiracjami, rzadziej tym jak wygląda nasz zwykły dzień, jak pracujemy i szukamy inspiracji. To jak wygląda Twoje biurko, z jakich aplikacji korzystasz organizując swój dzień, co czytasz i jak odpoczywasz, to wszystko elementy tajemnicy Twojego sukcesu 🙂 Podziel się z innymi poradami o tym jak organizujesz swoje środowisko pracy! Opublikuj odpowiedzi w sieci tagując je #takpracuje, najlepiej jeszcze w styczniu 2018. Chcesz dowiedzieć się jak pracuje Twój ulubiony bloger lub znajoma, która jest super-efektywna w pracy, zachęć ich do udziału w akcji! Tutaj znajdziesz dokument Google z poniższym kwestionariuszem, który możesz skopiować. Ja chciałbym dowiedzieć się jak pracują Agnieszka Bilska, Pan Belfer i Zakręcony Belfer!

Miejsce na mapie: Warszawa

Miejsce w sieci: otwartezasoby.pl

Praca/zawód/zajęcie: indywidualnie trener i bloger (?), zespołowo komunikator w Fundacji Katalyst Education

Jedno słowo które opisuje to jak pracujesz: alternatywnie

Najważniejsze urządzenie: będą dwa: 2 letni macbook air + wygodny plecak, aktualnie north face kaban, który jest gotowy każdego dnia by ruszyć na warsztaty w dowolne miejsce w kraju.

Najważniejsza aplikacja: Pocket (organizuje w nim to, co czytam z sieci) i Station (która odpala kilka webaplikacji na raz).

Jak zacząłem robić to co teraz robię?

Jestem dyslektykiem i w szkole miałem przez to spore trudności, które szybko zgrały się z fascynacją internetem i tym ile informacji można było tam znaleźć (nawet już  w drugiej połowie lat 90tych). W pierwszych drobnych pracach na studiach (bibliotekoznawczych) robiłem dużo bardzo różnych kwerend (riszerczy?) bo sprawnie wyszukiwałem w sieci, po drodze przeczytałem Wolną Kulturę Lawrence’a Lessiga i zapragnąłem zajmować się wolnym dostępem do wiedzy i kultury. 10 lat później robię w zasadzie to samo tylko dzięki takim miejscom jak Fundacja Nowoczesna Polska, Centrum Cyfrowe i Panoptykon zdobyłem doświadczenie i więcej wiedzy od świetnych ekspertek i ekspertów.

Z czego korzystam kiedy uczę (aplikacje, urządzenia, strony, metody)?

W pracy edukacyjnej największymi inspiracjami były dla mnie najpierw materiały dot. Infoaktywizmu a potem odkrycie książki Gamestorming, zbioru kilkudziesięciu gier szkoleniowych oraz społeczności fanów tej książki i szukania nowych metod. Do obu projektów wracam regularnie. Nie mam ulubionych aplikacji czy gadżetów szkoleniowych, zamiast tego wolę mieć plecak pełen materiałów, z których mogę skorzystać kiedy wpadnie mi do głowy nowy pomysł. Z aplikacjami i narzędziami online podobnie, lubię testować nowe, nie przyzwyczajam się za bardzo do żadnych (może poza Trello do dłuższych, rozłożonych w czasie szkoleń i warsztatów).

Wyciągam też bardzo dużo wiedzy od uczestników i uczestniczek szkoleń, zwłaszcza o tym z jakich technologii i w jaki sposób korzystają.

Z pomocą czego (aplikacji, urządzeń, stron, metod) korzystam by się uczyć?

Chciałbym kiedyś wykonywać swoją pracę bez smartphona i stresu o to, że ktoś zaraz zadzwoni i sprawdzania notyfikacji (nie potrafię się od nich na razie odłączyć). Teraz jednak nie wyobrażam sobie pracy bez komórki z Pocket, Feedly i Trello, na których szukam rzeczy do czytania i organizuje informacje, które potem opisuje na blogu i w newsletterze. Poza tym cały pakiet narzędzi Google (dysk ze skanerem na komórce, Dokumenty, alerty google na poczcie na najważniejsze hasła wyszukiwania, Prezentacje na które przestawiłem się całkowicie i od razu udostępniam je osobom na szkoleniach i warsztatach) przyniósł mi największe oszczędności w czasie w ostatnich latach.

Poza książkami o nowoczesnej edukacji (aktualnie czytam Projektowanie metod dydaktycznych Julie Dirksen) lubię podglądać różne projekty w sieci, nawet jeśli są na temat, którego niekoniecznie chce się uczyć. Tak trafiam na inspiracje do bloga. Poza tym robię sporo riserczu na Twitterze, a ostatnio również na LinkedIn, w poszukiwaniu ciekawych informacji, które przestały docierać na Facebooka.

Za co / komu jestem najbardziej wdzięczny w sieci?

Wikipedystom i wikipedystkom za ich pracę, blogującym i dzielącym się na facebooku trenerom, trenerkom i edukatorom, zwłaszcza takim jak Van Anh Dam czy Audrey Watters z HackEducation, które zawsze mają świeże i ciekawe spojrzenie na świat technologii i edukacji.

Jak wygląda moje/warsztat/pulpit komputera?

Wygodnie, ale schludnie tylko godzinę po sprzątaniu, zwykle pełne małych samoprzylepnych karteczek z pomysłami i przypomnieniami, które czekają na zdigtalizowanie i przeniesienie do jakiejś apki. Ważny jest widok na otwartą przestrzeń, w domu biurko stoi pod dużym oknem, a za nim niebo…

Najlepsza rada, którą otrzymałem, która przydaje mi się w pracy:

https://xkcd.com/1768/ 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.