Historyczne kolorowanki czyli akcja #ColorOurCollections

Lubisz kolorwanki? Zwłaszcza te poważne, “dla dorosłych”? Akcja #ColorOurCollections podczas której biblioteki, muzea i archiwa udostępniają  kolorowanki wybrane lub stworzone ze swoich zasobów powinna Ci się spodobać. Instytucje (i osoby które kolorują) dzielą się wynikami pod tym samym hashtagiem w mediach społecznościowych przez cały tydzień (w 2018 roku od 5 do 9 lutego). Miłego kolorowania!

W tegorczonej edycji akcji materiały ze swoich kolekcji do pokolorwania polecają m.in.

Biblioteka Narodowa przygotowała trzy zestawy kolorowanek: konstelacje gwiezdne z dzieła Prodromus astronomiae autorstwa Jana Heweliusza, XVII-wieczne ryciny Jana Jonstona, polskiego botanika, historyka i lekarza oraz zbiór grafik z Modes de Paris Petit Courrier des Dames oraz Dziennika Mód Paryskich.

Nowojorska Academy of Medicine, która rozpoczęła całą akcję w 2016 zebrała na swojej stronie książki do kolorowania z kilkunastu bibliotek i muzeów (do wyboru, do koloru!). Z Polski znajdziemy tu m.in. kolorowankę z Biblioteki Jagiellońskiej (a w niej kwiaty, pegaza i rycerzy) oraz Jeleniogórskiego Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej Książnica Karkonoska która wybrała przepiękne ilustracje dinozaurów, smoków i roślin aut. Wilhelma Bölsche z XIX wieku (jeden z nich powyżej).

Amerykańska Biblioteka Cyfrowa (DPLA) wybrała 9 rycin, plakatów, ilustracji naukowych i patentowych z różnych bibliotek z USA.

Drzeworyt z Amsterdamu z wirującymi świniami i śpiewającymi kotami, University of Wisconsin.

Biblioteka Bioróżnorodności, o której pisałem kilka lat temu, opracowała książeczkę, z niesamowitymi ilustracjimi przeróżnych okazów zwierząt i roślin ze swojej kolekcji, którą możecie pobrać tutaj.

Ilustracja tytułowa: Wilhelm Bölsche 1861-1939, Das Leben der Urwelt: Aus den Tagen der grossen Saurier, ryc. 54 Altes Drachenbild, Jeleniogórskie Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej Książnica Karkonoska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.