Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.
Lubisz kolorwanki? Zwłaszcza te poważne, „dla dorosłych”? Akcja #ColorOurCollections podczas której biblioteki, muzea i archiwa udostępniają kolorowanki wybrane lub stworzone ze swoich zasobów powinna Ci się spodobać. Instytucje (i osoby które kolorują) dzielą się wynikami pod tym samym hashtagiem w mediach społecznościowych przez cały tydzień (w 2018 roku od 5 do 9 lutego). Miłego kolorowania!
W tegorczonej edycji akcji materiały ze swoich kolekcji do pokolorwania polecają m.in.
Biblioteka Narodowa przygotowała trzy zestawy kolorowanek: konstelacje gwiezdne z dzieła Prodromus astronomiae autorstwa Jana Heweliusza, XVII-wieczne ryciny Jana Jonstona, polskiego botanika, historyka i lekarza oraz zbiór grafik z Modes de Paris Petit Courrier des Dames oraz Dziennika Mód Paryskich.
Nowojorska Academy of Medicine, która rozpoczęła całą akcję w 2016 zebrała na swojej stronie książki do kolorowania z kilkunastu bibliotek i muzeów (do wyboru, do koloru!). Z Polski znajdziemy tu m.in. kolorowankę z Biblioteki Jagiellońskiej (a w niej kwiaty, pegaza i rycerzy) oraz Jeleniogórskiego Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej Książnica Karkonoska która wybrała przepiękne ilustracje dinozaurów, smoków i roślin aut. Wilhelma Bölsche z XIX wieku (jeden z nich powyżej).
Amerykańska Biblioteka Cyfrowa (DPLA) wybrała 9 rycin, plakatów, ilustracji naukowych i patentowych z różnych bibliotek z USA.
Drzeworyt z Amsterdamu z wirującymi świniami i śpiewającymi kotami, University of Wisconsin.
Biblioteka Bioróżnorodności, o której pisałem kilka lat temu, opracowała książeczkę, z niesamowitymi ilustracjimi przeróżnych okazów zwierząt i roślin ze swojej kolekcji, którą możecie pobrać tutaj.
Ilustracja tytułowa: Wilhelm Bölsche 1861-1939, Das Leben der Urwelt: Aus den Tagen der grossen Saurier, ryc. 54 Altes Drachenbild, Jeleniogórskie Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej Książnica Karkonoska
Podobne