Folger: cyfrowa biblioteka Szekspira

Znaczenie twórczości Williama Szekspira to nie tylko treść jego sztuk, ale również ich wpływ na teatr, literaturę i film po dziś dzień. Poruszanie się po tym ogromny świecie może być trudne, czy dla badacza czy ucznia, ale na szczęście z pomocą przychodzi biblioteka szekspirowska.

Folger Shakespeare Library to największy zbiór materiałów historycznych związanych z, i poświęconych Szekspirowi. Posiada w swojej cyfrowej kolekcji ponad 160,000 książek, 60,000 rękopisów, 90,000 ilustracji i obrazów oraz zdjęcia i nagrania ze sztuk (te ostanie są sukcesywnie dodawane do cyfrowej kolekcji). To wszystko z 38 sztuk i ponad 150 poematów, które stworzył ten najważniejszy dla angielskiej literatury pisarz. Całkiem imponujące.

Materiały w bibliotece dostępne są na wolnej licencji, wymagającej zachowania informacji o autorach oraz zachowania tej samej licencji dla tworzonych na ich bazie nowych materiałów. Z biblioteki możemy korzystać za pomocą głównej strony gdzie znajduje się wybór z kolekcji z opisami oraz za pomocą biblioteki cyfrowej gdzie znajdziemy wszystkie zdigitalizowane zasoby.

Utwory Williama Szekspira w języku polskim znajdziecie również w cyfrowej bibliotece szkolnej Wolne Lektury. Ilustracja aut. John Austen.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.