Europeana – archiwa i muzea całej Europy

Europeana to paneuropejski cyfrowy agregator treści z bibliotek narodowych, muzeów i archiwów. Jedno miejsce i jedna wyszukiwarka daje nam dostęp do zbiorów kilkuset instytucji, a co najważniejsze wspiera porządkowanie i jasne informacje o prawach autorskich do tych materiałów.

Te obiekty, które można tu odnaleźć to: obrazy – malarstwo, rysunki, mapy, fotografie i zdjęcia obiektów muzealnych, teksty – książki, czasopisma, listy, pamiętniki i archiwalia, dźwięki – muzyka, nagrania głosowe oraz audycje radiowe (dźwięki i muzyka niebawem będą prezentowane również w osobnym specjalnie przygotowanym serwisie), filmy – obrazy filmowe, kroniki i audycje telewizyjne. Korzystanie z Europeany jest niezwykle proste, na stronie głównej odnajdziemy możliwość zmiany języku interfejsu (prawy górny róg) oraz wyszukiwarkę. Po wpisaniu interesującego nas terminu i wyświetleni się wyników po lewej stronie będziemy mogli filtrować je po rodzajach obiektów (tekst, obraz, dźwięk, wideo) czy prawach autorskich (domenie publicznej, licencjach lub innych warunkach stawianych przez udostępniające zasób instytucje).

Europeana umożliwia dostęp do kolekcji ponad 15 mln obiektów z ponad 2000 instytucji i nadal powiększa zarówno kolekcję jak i grono współpracujących z nią muzeów i galerii. Jeśli poza kolekcją interesuję Was praca europeany i np. to jak rozwiązują kwestie prawa autorskich lub technicznego połączenia wielu instytucji to polecamy również blog projektu oraz drugi przeznaczony dla osób zajmujących się profesjonalnie cyfrowymi zasobami kultury.

Cyfrowa biblioteka Europeana

Na czym polega Europana możecie dowiedzieć się również z tego krótkiego wideo (ang.).

Europeana promo from Europeana on Vimeo.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.