Przejdź do treści

Druk 3D. Strony z darmowymi, otwartymi wzorami

To zapewne największa społeczność make’erska w sieci. Thingiverse stworzyło Makerbot, firma stojąca za popularnymi, samo-replikującymi (taka drukarka jest w stanie wydrukować wszystkie części do zbudowania kolejnej) sie drukarkami 3D. Ponad 9 tysięcy obiektów, części a nawet zeskanowanych postaci dostępnych jest na wszystkich licencjach Creative Commons wybieranych przez twórców. Poza jasnym oznakowaniem licencji na stronie, możliwością pochwalenia się drukiem lub remiksem czyjegoś wzoru (wyliczenia widać przy każdym pliku na stronie), Thingverse oferuje również możliwość pobrania gotowych kartek/nalepek z oznaczenie autorstwa oraz kodem QR który ułatwi odnalezienie źródła drukowanych obiektów. Super!

TinkerCad

Kolejny serwis umożliwiający społeczności dodawanie swoich plików 3D stworzony przez firmę, tym razem Autodesk, producenta oprogramowania AutoCad. Na TinkerCad znajdziemy setki wzorów 3D na różnych licencjach (niestety i tu brakuje łatwego wyszukiwania, ale plik oznaczone są w widoczny sposób) Creative Commons. Pobieranie plików wymaga zalogowania.

Amerykański narodowy instytut zdrowia oferuję bogatą kolekcję (ponad 2500) obiektów oraz narzędzi do projektowania w 3D modeli związanych z naukami biomedycznymi. Znajdziemy tu kolekcje poświęcone kardiologi, neurologii czy projektowaniu protez. Samodzielne wyposażenie sali do biologii jeszcze nigdy nie zapowiadało się tak ciekawie! Również tutaj twórcy mogą wybierać spośród wszystkich licencji Creative Commons (również dedykować swoje prace do domeny publiczne) także należy dokładnie zwracać uwagę na to na co pozwala nam dana licencji oraz jak oznaczać autorów wzorów.

Zasoby 3D NASA

NASA w swojej kolekcji w całości dostępnej jako domena publiczna (dlaczego możecie przeczytać tutaj) oferuje modele 3D sprzętu i statków kosmicznych, wzory tekstur oraz wizualizacje 3D. Pliki dostępne są w różnych formatach.

British_Museum_3D

Sketchfab

To ogromne repozytorium dla plików 3D, zarówno tych do druku jak i wyłącznie do użycia cyfrowego, posiada w swojej kolekcji zarówno darmowe i otwarte pliki na licencjach Creative Commons (różnych, także należy sprawdzić każdy plik osobno) oraz obiekty historyczne m.in. 69 obiektów z Muzeum Brytyjskiego na licencji CC BY-NC i 350 modeli z Małopolskiego Instytutu Kultury. Pobieranie plików wymaga zalogowania.

GitHub

Nie tylko kod znajdziemy na tej ogromnej platformie do współpracy i dzielenia się otwartą twórczością programistyczną. Choć nie jest to zbyt łatwe, szukając po rozszerzeniu .stl możemy znaleźć wiele repozytoriów z plikami do druku 3D udostępnianych jako otwarte oprogramowanie (przy niektórych znajdziemy bardziej szczegółowe informacje w plikach license). Dodatkowo GitHub posiada bardzo wygodny system do prezentowania obiektów 3D, który można łatwo embedować na innych stronach co może przydać się tym, którzy planują publikować i promować swoje wzory.

3D Smithsonian

Największy zespół muzeów i galerii z USA uruchomił swój serwis ze skanami 3d obiektów historycznych, które udostępnia i prezentuje w technologii Autodesk. Znajdziemy tu rzeźby, monety, obiekty muzealne takie jak szkielety dinozaurów. Kolekcja rośnie razem z postępem digitalzacji tych zasobów w ponad 30 instytucjach Smithsonian. Na razie materiały 3d ze Smithsonian dostępne są tylko do użytku niekomercyjnego oraz edukacyjnego.

#3Dbenchy

Mały, ale bardzo przydatny projekt do testowania i oceny jakości wydruków 3D za pomocą kilku plików i narzędzi do ich mierzenia i kalibracji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.