Darmowe i otwarte fonty – skąd brać?

The Open Font Library

“Biblioteka” zawiera ponad 6,000 na najróżniejszych otwartych licencjach i pozwala na dodawanie własnych fontów. Aby znaleźć takie, które dobrze prezentują się z polskimi znakami specjalnymi należy szukać po tagach Baltic oraz Slavic (niestety nie wszyscy autorzy dobrze opisują swoje fonty i przed pobranie warto po prostu sprawdzić jak wyglądają ą i ę). W kolekcji OFL znajdziemy na przykład font Cooper Hewitt wykorzystywany przez nowojorskie muzeum projektowania i designu o tej samej nazwie.

Google Fonts

Google Fonts stało się jednym z najpopularniejszych miejsc z fontami, zwłaszcza dzięki prostemu sposobowi do używania ich na stronach WWW. Kroje czcionek tu dostępnych opublikowano na otwartych licencjach (najczęściej na najpopularniejszej licencji Open Font License, 1.1). Wystarczy wybrać z filtrów opcję Latin extended by otrzymać listę czcionek, z których prawie wszystkie obsługują polskie znaki, a wśród nich popularne Lato czy Space Mono.

GoogleFonts

Font Lato w nowej wersji 2.0 można znaleźć na stronie twórców LatoFonts.

The League of Moveable Type

To nie tylko zbiór fontów, ale również społeczność ich twórców, dzięki czemu możemy znaleźć tu poza krojami czcionek do swobodnego i darmowego użycia również repozytoria kodu na GitHub gdzie możemy skorzystać z plików z glifami do edycji dla typografów.

Otwarte, darmowe i komercyjne w jednym miejscu

Font Squirrel oraz FontSpace to strony oferujące zarówno komercyjne, otwarte (które można swobodnie wykorzystywać, kopiowac i przerabiać) jak i tylko darmowe (która pozwalają wyłącznie na użycie ich w publikacji czy na stronie). Na obu stronach dostępne są filtry, które pozwalają wyświetlić otwarte fonty tutaj dla Font Squirrel, a tutaj dla FontSpace.

Otwarty program do projektowania fontów

Dla zawodowych i początkujących typografów, którym powyższe źródła nie wystarczą, przydatny może być edytor, w którym sami opracują swój krój. Takim rozwiązanie, otwartym i darmowym jest program FontForge dostępny na Mac OS, Linuxa i Windowsa. Dodatkowo możemy przeczytać tu (lub nawet zaangażować się w rozwój) ebooka o projektowaniu fontów (w języku angielskim).

P.S. Polskie kroje czcionek powstają też w tak nieoczekiwanych miejscach jak instytucje kultury. Font inspirowany Katowicami opracowano w Medialabie Katowice, o czym pisałem kilka miesięcy temu.

Comments (0)

  1. Andrzej Pieńkowski

    Warto wspomnieć o słynnych polskich czcionkach – oczywiście otwartych – jak Antykwa Półtawskiego, Antykwa Toruńska, Promocyja (pokazująca niesamowite możliwości formatu OTF jak ligatury) czy Kurier i Iwona.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.