Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.
The Open Font Library
„Biblioteka” zawiera ponad 6,000 na najróżniejszych otwartych licencjach i pozwala na dodawanie własnych fontów. Aby znaleźć takie, które dobrze prezentują się z polskimi znakami specjalnymi należy szukać po tagach Baltic oraz Slavic (niestety nie wszyscy autorzy dobrze opisują swoje fonty i przed pobranie warto po prostu sprawdzić jak wyglądają ą i ę). W kolekcji OFL znajdziemy na przykład font Cooper Hewitt wykorzystywany przez nowojorskie muzeum projektowania i designu o tej samej nazwie.
Google Fonts
Google Fonts stało się jednym z najpopularniejszych miejsc z fontami, zwłaszcza dzięki prostemu sposobowi do używania ich na stronach WWW. Kroje czcionek tu dostępnych opublikowano na otwartych licencjach (najczęściej na najpopularniejszej licencji Open Font License, 1.1). Wystarczy wybrać z filtrów opcję Latin extended by otrzymać listę czcionek, z których prawie wszystkie obsługują polskie znaki, a wśród nich popularne Lato czy Space Mono.
Font Lato w nowej wersji 2.0 można znaleźć na stronie twórców LatoFonts.
The League of Moveable Type
To nie tylko zbiór fontów, ale również społeczność ich twórców, dzięki czemu możemy znaleźć tu poza krojami czcionek do swobodnego i darmowego użycia również repozytoria kodu na GitHub gdzie możemy skorzystać z plików z glifami do edycji dla typografów.
Otwarte, darmowe i komercyjne w jednym miejscu
Font Squirrel oraz FontSpace to strony oferujące zarówno komercyjne, otwarte (które można swobodnie wykorzystywać, kopiowac i przerabiać) jak i tylko darmowe (która pozwalają wyłącznie na użycie ich w publikacji czy na stronie). Na obu stronach dostępne są filtry, które pozwalają wyświetlić otwarte fonty tutaj dla Font Squirrel, a tutaj dla FontSpace.
Otwarty program do projektowania fontów
Dla zawodowych i początkujących typografów, którym powyższe źródła nie wystarczą, przydatny może być edytor, w którym sami opracują swój krój. Takim rozwiązanie, otwartym i darmowym jest program FontForge dostępny na Mac OS, Linuxa i Windowsa. Dodatkowo możemy przeczytać tu (lub nawet zaangażować się w rozwój) ebooka o projektowaniu fontów (w języku angielskim).
P.S. Polskie kroje czcionek powstają też w tak nieoczekiwanych miejscach jak instytucje kultury. Font inspirowany Katowicami opracowano w Medialabie Katowice, o czym pisałem kilka miesięcy temu.
Podobne
Comments (0)
Warto wspomnieć o słynnych polskich czcionkach – oczywiście otwartych – jak Antykwa Półtawskiego, Antykwa Toruńska, Promocyja (pokazująca niesamowite możliwości formatu OTF jak ligatury) czy Kurier i Iwona.