Cyfrowa Biblioteka Kataru

Biblioteka Cyfrowa Kataru udostępnia ogromne archiwum kulturowego i historycznego dziedzictwa regionu Zatoki Perskiej. Udostępnienie map, zdjęć, książek i dokumentów swobodnie w Internecie takiej kolekcji odbywa się po raz pierwszy, z samo archiwum szybko rośnie w ramach współpracy z brytyjską Biblioteką Narodową nad digitalizacją i opracowaniem zasobów. Kolekcja zawiera ponad 114 tyś.  archiwaliów, map, rękopisów, nagrań dźwiękowych, zdjęcia i książek. Wszystkie zasoby są dostępne z bardzo szczegółowymi opisami oraz wyjaśnieniem kontekstu, informacjami objaśniające np. porównaniami archiwalnych map ze współczesnymi i linkami. Opisy dostępne są w języku angielskim i arabskim.

Poza zasobami możemy przeczytać ponad 60 opracowań dotyczących historii różnych kolekcji lub fragmentów zbiorów biblioteki napisanych przez jej ekspertów np. profile historyczne państw czy historie tego jak powstawały słynne arabskie pierwsze podręczniki medyczne.

Wszystkie zasoby są również opisane co do prawa autorskich, większość z nich dostępna jest już w domenie publicznej, część na zasadach wolnych licencji Creative Commons lub Open Database License (niektóre mapy). Aby dowiedzieć się więcej należy rozwinąć pod zasobem pole “USE AND SHARE THIS RECORD”.

Cyfrowa Biblioteka Kataru

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.