Biblioteka Narodowa Nowej Zelandii

Po raz drugi piszemy o niesamowitych zasobach pochodzących z domeny publicznej, a publikowanych przez instytucję kultury z Nowej Zelandii. Tym razem nowozelandzka Biblioteka Narodowa postanowiła wyjść naprzeciw potrzebom swoich użytkowników bardzo kompleksowo. Nie tylko udostępnia wolne od ograniczeń prawnych utwory w serwisie Flickr (oraz na swojej stronie, choć tutaj w trochę mniej wygodny do pobierania sposób), ale dba również o to by były dostępne w wysokiej jakości i aby można było dostać się do nich na wiele, również bardziej zaawansowanych technicznie sposobów. Pierwsze 3500 (i zapowiadane kolejne) zdjęć i grafik dostępne są również poprzez API dla osób chcących pobierać je i wykorzystywać masowo. Dla profesjonalnego użytku biblioteka zaczyna udostępniać również posiadane obiekty w formacie TIFF o najwyższej jakości.

Polecamy lekturę historii i powodów dla których biblioteka zdecydowała się na udostępnianie w serwisie Flickr, czekamy na więcej obiektów w sieci i jeszcze mniej ograniczeń technicznych dla pobierania i korzystania z tych zasobów. Gdyby brakowało Wam pomysłu co robić z takimi zasobami, to biblioteka wskazuje najciekawsze obiekty i podpowiada… może na projekt linoleum?

[button url=”https://www.flickr.com/photos/nationallibrarynz_commons” color=”lite” type=”small” target=”_self”] Obiekty z domeny publicznej w kolekcji Biblioteki Narodowej Nowej Zelandii [/button]

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.