150 000 prac z kolekcji paryskich muzeów w domenie publicznej

14 paryskich muzeów zrzeszonych w Paris Musées udostępniła w sieci ogromną część swojej kolekcji do swobodnego pobierania w wysokiej rozdzielczości. Muzea udostępniają teraz 321 178 dzieł sztuki – w tym obrazy, fotografie i monety. Ponad 150 000 tych obrazów należy do domeny publicznej (majątkowe prawa autorskie do tych prac już wygasły) a użytkownicy mogą je pobrać w doskonałej rozdzielczości 300 DPI. Pozostałe dzieła można oglądać, ale brakuje możliwości ich pobierania.

Oczywiście kolekcje paryskich muzeów to w większości malarstwo i twórczość francuskich artystów. Znajdziemy tu zatem obrazy Moneta, Cézanne’a, Gustava Courbeta, Eugène Delacroix, ale również malarzy z innych państw np. Francisco Goyi, Rembrandta czy Anthoniego van Dycka.

Strona Paris Musées dostępna jest w językach francuskim i angielskim, a pobieranie obrazów nie wymaga logowania. Obrazy w domenie publicznej oznaczone są jako dostępne na warunkach Creative Commons Zero.

Obrazy, w nagłówku Gustave Courbet, “Les demoiselles des bords de la Seine (été)” (1857), w tekście: ilustracja z XVII wieku aut. Nicolaes Pietersz Berchem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.