Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.
ESA (European Space Agency) w wyścigu o promowanie swoich osiągnięć naukowych w kosmosie (i na ziemi również) wreszcie zaczyna doganiać amerykańską NASA. Opublikowana niedawno polityka otwartego dostępu i specjalna strona open.esa.int porządkują i zbierają otwarte dane i zasoby tworzone przez agencję.
Co tutaj znajdziemy?
Portal z otwartymi zasobami Europejskiej Agencji Kosmicznej ma charakter bloga także warto odwiedzać go by sprawdzać co nowego ESA opublikuje na wolnych licencjach w przyszłości. Już teraz kolekcja, choć nie tak pokaźna jak NASA, oferuje bardzo różnorodne materiały które przydadzą się w projektach szkolnych, naukowych czy po prostu do ilustracji i remiksowania.
Poniżej kilka wybranych kolekcji i materiałów, które w całości dostępne są już do darmowego wykorzystania, na wolnej licencji. Jeśli chcesz samodzielnie coś wyszukać, możesz również skorzystać z dedykowanych wyszukiwarek zdjęć i wideo dodając do zapytania nazwę licencji „CC BY-SA”.
Zdjęcia z misji kosmicznych takich jak Rosetta,
Zdjęcia satelitarne ziemi
Dźwięki z kosmosu zbierane przez satelity.
Modele 3D taki jak ten prezentujący kometę 67P/Churyumov-Gerasimenko.
Zdjęcie: Radio testing of BepiColombo orbiter, ESA–G. Porter, CC BY-SA 3.0 IGO
Na jakich zasadach?
ESA wybrało licencję Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 IGO, jest to licencja zgodna z licencją i warunki na jakich dostępne są m.in. treści Wikipedii, dostosowana minimalnie do potrzeb organizacji pozarządowych. Aby używać materiałów ESA na niej dostępnych należy podpisywać je zgodnie z informacją podaną w danym przypadku (przykład poniżej) oraz zachować te samą licencję dla wszystkich utworów zależnych, które zrobimy na bazie treści ESA.
Grafika główna: zdjęcie satelitarne topografii regiony Arda Valles na Marsie, ESA/DLR/FU Berlin, na lic. CC BY-SA 3.0 IGO.
Podobne