Przejdź do treści

Wolne materiały Europejskiej Agencji Kosmicznej

ESA (European Space Agency) w wyścigu o promowanie swoich osiągnięć naukowych w kosmosie (i na ziemi również) wreszcie zaczyna doganiać amerykańską NASA. Opublikowana niedawno polityka otwartego dostępu i specjalna strona open.esa.int porządkują i zbierają otwarte dane i zasoby tworzone przez agencję.

Co tutaj znajdziemy?

Portal z otwartymi zasobami Europejskiej Agencji Kosmicznej ma charakter bloga także warto odwiedzać go by sprawdzać co nowego ESA opublikuje na wolnych licencjach w przyszłości. Już teraz kolekcja, choć nie tak pokaźna jak NASA, oferuje bardzo różnorodne materiały które przydadzą się w projektach szkolnych, naukowych czy po prostu do ilustracji i remiksowania.

Poniżej kilka wybranych kolekcji i materiałów, które w całości dostępne są już do darmowego wykorzystania, na wolnej licencji. Jeśli chcesz samodzielnie coś wyszukać, możesz również skorzystać z dedykowanych wyszukiwarek zdjęć i wideo dodając do zapytania nazwę licencji „CC BY-SA”.

Zdjęcia z misji kosmicznych takich jak Rosetta,

Zdjęcia satelitarne ziemi

Dźwięki z kosmosu zbierane przez satelity.

Modele 3D taki jak ten prezentujący kometę 67P/Churyumov-Gerasimenko.

Zdjęcie: Radio testing of BepiColombo orbiter, ESA–G. Porter, CC BY-SA 3.0 IGO

Na jakich zasadach?

ESA wybrało licencję Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 IGO, jest to licencja zgodna z licencją i warunki na jakich dostępne są m.in. treści Wikipedii, dostosowana minimalnie do potrzeb organizacji pozarządowych. Aby używać materiałów ESA na niej dostępnych należy podpisywać je zgodnie z informacją podaną w danym przypadku (przykład poniżej) oraz zachować te samą licencję dla wszystkich utworów zależnych, które zrobimy na bazie treści ESA.

Grafika główna: zdjęcie satelitarne topografii regiony Arda Valles na Marsie, ESA/DLR/FU Berlin, na lic. CC BY-SA 3.0 IGO.