Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.
Nie wszystko co otwarte musi być cyfrowe, a nie wszystko co cyfrowe musi mieć dostęp do internetu. Nie zawsze i nie dla wszystkich jest to oczywiste, a dobrze podsumowuje kilka z najciekawszych inicjatyw w świecie otwartych zasobów czy oprogramowania, dla których inspiracją są ograniczenia i chęć minimalizowania tego co potrzebne by zrealizować cel np. dostarczania sprawnie wiedzy czy nawet budowy domu. Zapraszam do lektury 7 odcinka newslettera, spotkamy się dopiero za kilka tygodni więc życzę Wam również Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!
Aby zapisać się na newsletter i otrzymywać przegląd mailowo wcześniej niż pojawia się na stronie kliknij tutaj i dodaj swój adres.
#1 Cały dom z otwartych zasobów. Dosłownie
Marcin Jakubowski, mieszkający w USA inżynier, znany na świecie z wystąpienia na konferencji TED i projektu stworzenia open-source’owych (o otwartej dokumentacji, na bazie której każdy może zbudować takie same) kompletu maszyn rolniczych i budowanych, pracuje nad „otwartym domem”. Po kolejnej, udanej zbiórce w serwisie Kickstarter, projekt OpenBuildingInstitute opublikował już dokumentację oszczędnego i gotowego do adaptacji i rozbudowy projektu domu. Osoby, które chciałyby zbudować podobny dom, mogą również wziąć udział w webinariach i szkoleniach.
#2 Pierwszy w Polsce kurs o otwartych zasobach edukacyjnych na iTunesU
W ubiegłym roku razem z Karoliną Grodecką z Centrum e-learningu AGH opracowaliśmy i przeprowadziliśmy polską edycję kursu Explore OER dla nauczycieli akademickich. W tym roku 4-tygodniowy kurs zaadoptowaliśmy do wymagań szerszego grona odbiorców (nauczycieli i nauczycielek każdego poziomu nauczania) i w wersji do samodzielnego przejścia umieszczony w iTunesU. W 2017 roku możecie się spodziewać kolejnej wersji, tym razem facylitowanej i z certyfikatami ukończenia na platformie P2P University.
#3 Otwarte zasoby bez dostępu do sieci. Jakimi technologiami je dostarczać?
W komfortowych warunkach, w których szkoła (lub przynajmniej nauczyciele i uczniowie w domach) posiadają dostęp do szybkiego łącza internetowego łatwo zapomnieć, że są miejsca na świecie gdzie nawet wydruk materiałów z sieci może być problemem. Bardzo ciekawe rozwiązania (które mogą być również inspiracją dla projektów w Polsce borykających się z problemem dostępu do cyfrowych zasobów) tworzy organizacja Learning Equality, która poza „lekką” wersją Khan Academy oferuje również oprogramowanie Kolibri. Jest to kompleksowe rozwiązanie do dostarczania i aktualizowania cyfrowych zasobów przy słabym lub zerowym połączeniu z siecią.
#4 Gwiezdne Wojny i koalicja na rzecz zbalansowanego prawa autorskiego
Czekając na podobną inicjatywę w Polsce słucham podcastu amerykańskiej koalicji twórców i odbiorców Re:create na rzecz zbalansowanego prawa autorskiego. W pierwszym odcinku prowadzący, znany z serii świetnych wideo Everything is Remix, Kirby Ferguson rozmawia z pisarzem i aktywistą Corym Doctorowem o tym, czego o prawie autorskim uczą nas sukcesy produkcji opartych na społecznościach fanów.
Podobne