Duński złoty wiek i europejskie malarstwo w kolekcji muzeum Nivaagaard

Duńskie muzeum sztuki Nivaagaards Malerisamling otworzyło dostęp do swojej kolekcji i publikuje w domenie publicznej wysokiej jakości wizerunki obrazów. Choć mniej znane niż holenderskie Rijksmuseum, Nivaagaard posiada bardzo bogatą z podobnych okresów i regionów. Muzeum powstałe na bazie prywatnej kolekcji, która na początku XX wieku została przekazana w ręce publiczne, posiada ogromną kolekcję malarstwa włoskiego i z Europy Północnej, w szczególności z renesansu, baroku i holenderski i duńskiego złotego wieku.

Osobiście, poza kolekcją, bardzo podoba mi się prostota języka z jaką opisana została domena publiczna i możliwość swobodnego wykorzystania obrazów oraz opisy samych obrazów. W samej cyfrowej kolekcji znajdziemy zaś obrazy m.in. Giovaniego Belliniego, Otto BacheJan van Goyen, Lucasa Cranach starszego czy Pietera Brueghel’a młodszego.

By pobrać wizerunek obrazu w wysokiej rozdzielczości nie trzeba się nawet logować, muzeum rekomenduje jedynie by podpisując wykorzystywane materiały podawać poza autorem i tytułem również nazwę muzeum, w którego kolekcji znajduje się dzieło.

Ilustracje:

Pieter Brueghel Młodszy, Powrót z Kermesse, ok. 1620.

Lucas Cranach Starszy, Madonna z Dzieciątkiem i Janem Chrzcicielem, ok. 1537