375 000 cyfrowych obiektów z nowojorskiego muzeum MET na licencji CC0

Jedno z największym muzeów na świecie, nowojorskie Metropolitan Museum of Art opublikowało wszystkie swoje cyfrowe obiekty, które znajdują się domenie publicznej na licencji CC0. 375 tysięcy zdjęć i danych o ponad 420 tysięcach obiektów muzealnych z ostatnich 5000 lat.

Od dziś cyfrowe obiekty, które można przeszukiwać na nowych stronach muzeum i w nowej wyszukiwarce Creative Commons, dostępne są do dowolnego wykorzystani. CC Zero gwarantuje, że nie trzeba podpisywać ich informacją o muzeum, które je zdigitalizowało. Prace można wykorzystywać i remiksować w dowolnym, nawet komercyjnym celu. Szczegółowe informacje prawne i porady można odnaleźć na stronie “Image and data resources”.

MET w swojej kolekcji posiada historyczne zasoby sztuki światowej: malarstwa, sztuki użytkowej, militariów, instrumentów muzycznych, ubiorów, fotografii. Obrazy, które można znaleźć teraz w wysokiej rozdzielczości do pobrania i wykorzystania to dzieła m.in Rembrandta, Vermeera, Giotta, Botticellego, Rafaela, Boscha.

Obrazy i zdjęcia zabytków są jasno oznaczone (jak poniżej) o warunkach prawnych, informacja o CC Zero znajduje się zaraz obok przycisku pobierz 🙂 Zestawy danych można znaleźć w serwisie GitHub.

Ilustracja: Kuszenie św. Antoniego, z warsztatu Herri met de Bles, ok 1550 r.