Technologiczne inspiracje w pracy nauczyciela

Cześć,

poniżej znajdziesz wybrane najciekawsze aplikacje, narzędzia i zasoby z warsztatów i webinarów, które prowadzę dla nauczycieli i nauczycielek.

Kamil Śliwowski

 

 


Możesz być na bieżąco z podobnymi materiałami o edukacji i technologii jeśli zapiszesz się na mój newsletter.


 

Aplikacje i narzędzia do edukacyjnej pracy z wideo

Szybkie nagrywanie ekranu z naszym komentarzem głosowym i z kamery – Loom

Narzędzie idealne do tworzenia szybkich instrukcji lub porad dla uczniów np. dotyczących jakiegoś narzędzia, z którego korzystacie wspólnie. Po zalogowaniu widzimy wszystkie nagrania w jednym miejscu. Darmowa wersja pozwala na nagrywanie do 5 minut wideo. Nagrane wideo możemy błyskawicznie udostępnić na stronie lub zahasłowane prywatnie.

 

Dodawanie pytań i zadań do wideo z YouTube oraz sprawdzanie “oglądalności” filmów w wirtualnej klasie – Edpuzzle


Tworzenie zadań wideo do nagrywania przez uczniów i uczennice z bezpieczną i wewnętrzną wirtualna klasą do dzielenia się nimi – Flipgrid

Szybka edycja wideo z YouTube (lub własnego) w przeglądarce, cięcie, dodawanie napisów, własnego dźwięku, prostych efektów – Kapwing

Kapwing pozwala na nagrywanie ekranu, obrazu z kamery oraz edycję wideo (również bezpośrednio z YouTube). W darmowej wersji możemy edytować do 7 minut (i wykorzystać do maksymalnie 250 MB mulitimediów np. grafik do filmu). Edytor dostępny jest bez logowania, ale dopiero po zalogowaniu możemy usunąć znak wodny.

Przesyłanie sobie większych plików (kiedy nie dysponujemy dyskami szkolnymi) – WeTransfer (do 1GB) i TransferNow (do 4GB)

Zdalne prezentacje na wirtualnych lekcjach – NearPod

Osoba prowadząca steruje wyświetlaną przez uczniów prezentacją, którą mogą być slajdy z treścią, wideo jak i aktywności takie jak quizy, wirtualne tablice czy nawet nagrywane odpowiedzi dźwiękowe. W darmowej lekcji może uczestniczyć do 40 osób równocześnie.

Wirtualne klasy i dyski: Microsoft Teams, Google Classroom* (przed użyciem skonsultuj się ze szkolnym ekspertem lub ekspertką)

 

Skąd brać darmowe i otwarte filmy, muzykę, grafiki?

 

LEGENDA do tabeli poniżej: co oznaczają warunki prawne?

domena publiczna – prawa autorskie majątkowe wygasły, możesz śmiało korzystać i przerabiać podpisując autora.

CC BY licencja Creative Commons Uznanie autorstwa, możesz korzystać swobonie za podaniem autorstwa i nazwy licencji.

CC BY-SA licencja Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach, możesz korzystać swobodnie za podaniem autorstwa i nazwy licencji, musisz zachować tę samą licencję dla przeróbek.

CC BY-NC-SA licencja Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Na tych samych warunkach, możesz korzystać swobodnie w celach niekomercyjnych, za podaniem autorstwa i nazwy licencji, musisz zachować tę samą licencję dla przeróbek.

darmowe do użytku komercyjnego – strony posiadają własne licencje, które pozwalają na darmowe wykorzystanie personalnie i komercyjnie, mogą posiadać ograniczenia (np. zakaz sprzedaży gadżetów z nieprzerobionym zasobem). Sprawdź licencję na stronie.

różne licencje – sprawdź warunki i licencję opisaną na konkretnym materiale przed pobraniem.