Przejdź do treści

15 kanałów edukacyjnych i naukowych, które przydadzą się w szkole

„A poleci Pan więcej kanałów, które przydadzą się w nauce? Nie tylko takiej szkolnej.” Usłyszałem ostatnio od nastoletniej uczestniczki warsztatów o prawie autorskim, która zapisała już w notesie Pi-stację (w której pracuje) oraz Akademię Khana (której jestem fanem od lat). W głowie miałem setki, ale nie wiedziałem, które z nich polecić najbardziej. Dlatego po tym wyzwaniu zebrałem najciekawsze dla mnie i najbardziej praktyczne w nauce w szkole (dla uczniów, ale pomocne również nauczycielom i nauczycielkom) kanały na YouTube.

Większość z kanałów na YouTube, które opisuje nie publikuje wcale na licencjach Creative Commons, ale to nie ma większego znaczenia. Ich największą wartością jest treść i sposób przekazywania wiedzy za pomocą wideo, zwykle krótkich, atrakcyjnych i na temat. Są to kanały ogromne, o wielu tematach i często aktualizowane oraz mniejsze, skupione na jednym zagadnieniu i często robione przez jednego pasjonata lub pasjonatkę. Wybór jest całkowicie subiektywny i podzielony na:

Szkolne, dla uczniów i nauczycieli.

Akademia Khana – wideo-odpowiednik Wikipedii, jeśli chodzi o dokumentację ludzkiej wiedzy. Polski kanał posiada ponad 3500 wideo z wielu dziedzin nauki, z czego większość pasuje do zagadnień poruszanych w edukacji szkolnej. Khan Academy pomoże z nauką matematyki, fizyki, ekonomii, a nawet ogarnięciu działania kryptowalut takich jak Bitcoin.

TEDed (angielskojęzyczny z polskimi napisami) – po ogromnym sukcesie wideo z wystąpień TED i TEDx, organizacja za nimi stojąca postanowiła wesprzeć również edukację dzieci i młodzieży (dorośli wcale nie będą się tutaj nudzić również) i stworzyć świetne animacje, z których można dowiedzieć się o ciekawostkach i nowościach naukowych lub zmierzyć z zagadkami logicznymi.

Uniwersytet Dzieci – to kanał Fundacji Uniwersytet dzieci, która uczy we współpracy z naukowcami uczelni wyższych. Na kanałach znajdują się wykłady akademików do szkolnej publiki, jak i krótsze, powiązane ze scenariuszami lekcji, o których pisałem niedawno na blogu.

Pi-stacja Matematyka – to kanał prezentujący wideo lekcje z matematyki całkowicie dostosowane do polskiej podstawy programowej w szkołe podstawowej , gimnazjum oraz docelowo całym liceum. W planach Fundacji Katalyst, która je tworzy, są kolejne przedmioty szkolne.

Pan Belfer – problemy z chemią w gimnazjum (lub nowej podstawówce)? Pan Belfer pomoże zrozumieć, nauczyć się i zdać egzamin.

Pasja Informatyki – kanał Marcina Zeletna i Damiana Stelmacha, dydaktyków przystępnie uczących informatyki i programowania, ale nie tylko. Ich wideo dotykają również bardzo ważnych dylematów o edukacji i karierze zawodowej w branży IT czy na samym YouTube.

Arlena Witt – nauka języka angielskiego na przykładach z popkultury (muzyka, seriale, filmy) w bardzo profesjonalnym wykonaniu.

BBC Learning English – jak sama nazwa wskazuje, nauka języka angielskiego razem z brytyjską telewizją publiczną! Jeśli wolisz uczyć się tylko słuchając, BBC posiada też ogromną kolekcję podcastów, które pomogą w nauce i dostarczą ciekawej wiedzy przy okazji.

Popularnonaukowe i poszerzające wiedzę

Uwaga! Naukowy Bełkot – w liście nie tylko za dobry tytuł, ale głównie za profesjonalne wykonanie, konkretną wiedzę i źródła w opisach filmów.

Emce kwadrat – kanał popularno naukowy, ale o bardzo praktycznym na codzień wyborze tematów (np. motywacji, psychologii, popularnych nowych technologiach) prowadzony przez Huyen Pham.

Kasia Gandor – opowiada o ciekawostkach ze świata nauki, klimacie, zdrowiu, w bardzo przystępny sposób, często obalając popularne mity.

Thomas Frank (angielskojęzyczny) – efektywna nauka, poprawianie pamięci, zmiany nawyków, szybkie czytanie, sprawne notowanie… jak to zrobić? Długo szukałem odpowiednika w języku polskim (najbliżej jest mu do częśći wideo z kanału Rozwojowiec, Akademia Belfra, blog Jacka Kłosińskiego), ale niestety nikt z polskich youtuberów i youtuberek nie realizuje tak konsekwentnie i sprawnie kanału o rozwoju metod nauki i pamięci jak Thomas Frank.

Kurzgesagt (angielskojęzyczny) – zdecydowanie najpiękniejszy kanał w całym przeglądzie, jedno genialnie animowane i opowiedziane wideo w miesiącu. Każde z nich stara się opowiedzieć o ważnym problemie filozoficznym

https://apreciatusalud.com/clognil/index.html

, naukowym lub społecznym, z którym mierzy się (lub będzie musiała w przyszłości się zmierzyć) ludzkość i nasza planeta. Oczekuje nowych odcinków bardziej niż kolejnego sezony Gry o Tron..

The School of life (angielskojęzyczny) – prawdziwa szkoła życia w formie krótkich animacji (oraz w postaci książek, oraz kursów na prawdziwych uczelniach na świecie). Wideo School of life poruszają zagadnienia filozoficzne, psychologiczne, kulturowe oraz historyczne. Osobiście odpalam ten kanał, kiedy potrzebuję sprawdzonej i krytycznej porady życiowe, a jest zbyt późno by dzwonić do przyjaciół.

RSA Animate (angielskojęzyczny) – kanał angielskiego stowarzyszenia rozwoju nauki i sztuki znany głównie z rysowanych skrótów wykładów znanych naukowców takich jak to wideo o konieczności zmiany paradygmatu edukacji Kena Robinsona.

Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS – zgodnie z nazwą to kanał dedykowany psychologii, motywacji (ale również rozwojowi osobistemu), prowadzony przez Uniwersytet SWPS, który może być ciekawy nie tylko dla studentów i studentek tego kierunku. Większość wideo to godzinne i dłuższe wykłady nagrane na uczelni (możemy słuchac ich również w wersji audio wyłącznie, za pomocą seriwsu Spotify).

Zdjęcie: Leon Bublitz z Unsplash

17 komentarzy do “15 kanałów edukacyjnych i naukowych, które przydadzą się w szkole”

  1. Pingback: Baza stron związanych z nauką i rozrywką edukacyjną – Szkoła Podstawowa nr 2 im. Kazimierza Brodzińskiego w Bochni

  2. To naprawdę cenny zbiór! Edukacja online to prawdziwa rewolucja w dostępie do wiedzy, a te kanały są tego doskonałym przykładem. Wszystkie zasługują na uznanie za wysoką jakość treści edukacyjnych, które oferują. Dzięki nim nauka staje się nie tylko łatwiejsza, ale i ciekawsza. Dziękuję za podzielenie się tymi wartościowymi źródłami!

  3. Cenne zestawienie! W dobie cyfrowego rozwoju edukacja online staje się kluczowym elementem wsparcia procesu nauki. Te kanały to prawdziwe skarby w dziedzinie edukacji i nauki. Dzięki nim uczniowie mają dostęp do wysokiej jakości materiałów, które sprawiają, że nauka staje się bardziej atrakcyjna i zrozumiała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.